Autor textu: TASR
09.06.2021

Velikán Michelangelo je len pre fajnšmekrov a milovníkov renesancie

Monografia zaujme nielen pútavým obsahom, ale aj niekoľkými desiatkami fotografií Michelangelových sochárskych a výtvarných diel.

Ilustračná snímka. FOTO TASR - Henrich Mišovič

Bratislava 9. júna (TASR) - Velikán Michelangelo je názov výpravnej monografie, ktorú v utorok (8. 6.) v Bratislave uviedli do života pekným slovom. Súčasťou krstu bola aj prezentácia desiatich drevených maľovaných oltárov slovenského výtvarníka Martina Augustína, ktorý ich pripravil pre Luxusnú knižnicu.
      
Publikáciu venovanú Michelangelovi Buonarrotimu, označovanému za najväčšieho umelca všetkých čias, uviedli do života historici umenia Juraj Žáry a Vladislav Malast. Rozčlenená je na tri hlavné kapitoly, ktoré komplexne predstavujú Michelangela ako sochára, maliara a architekta. Prostredníctvom nich dáva autor príležitosť zoznámiť sa s géniom, ktorého tvorbou vstupuje renesancia do svojej vrcholnej fázy a dátum umelcovej smrti býva považovaný za jej ukončenie. Knihu uzatvára umelcov život v skratke.
      
Čitateľ sa zoznámi aj s dielami, ktoré sú Michelangelovi prisudzované len časťou odborníkov, publikáciu teda možno považovať aj za znalecký prehľad. "Je to vec veľmi odbornej literatúry, ale táto kniha sprostredkováva odbor znalectva bežnému čitateľovi tak, aby mal zážitok z toho, že sa ponára do dobrodružstiev, ktoré zažívajú samotní bádatelia, keď detektívne po niečom pátrajú," povedal pre TASR Malast. Na fakt, že Michelangelo písal aj sonety, upozornil Žáry, ktorý "giganta talianskej renesancie" predstavil aj ako duchovne založeného človeka.
      
Monografia z pera spisovateľa a vedca renesančného umenia Fabia Scalettiho zaujme nielen pútavým obsahom, ale aj niekoľkými desiatkami fotografií Michelangelových sochárskych a výtvarných diel. Na Slovensku vyšla v rámci Luxusnej knižnice v limitovanom počte 111 očíslovaných výtlačkov. "Už k dnešnému dňu máme viac ako 50 percent nákladu predaného. Náklad je nízky, ale o to je kniha vzácnejšia, naozaj len pre fajnšmekrov a milovníkov Michelangela a renesancie," komentovala pre TASR zakladateľka Ikaru Gabriela Belopotocká vydanie výnimočnej knihy, ktorá má 304 strán a rozmery 300 x 402 mm. Vyšla v špeciálnej kombinovanej väzbe z pravej kože a plátna, uložená je v puzdre s výsekom na chrbte, cez ktorý je vidieť podpis Michelangela.
      
Ďalšie mimoriadne knižné počiny chce vydavateľstvo priniesť na jeseň. Pripravuje monografiu Botticelli, rovnako od talianskeho vydavateľa, ale chystá aj vlastné projekty, v ktorých predstaví Katedrálu svätého Martina v Bratislave a Dóm svätej Alžbety v Košiciach.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Jún 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]