Autor textu: TASR
04.06.2021

Tatranská galéria pripravila dvojvýstavu venovanú Leonardovi da Vinci

Návštevníci sa môžu tešiť na model predchodcu automobilu, zrkadlovú sieň, padák, katapult, perpetuum mobile alebo loď s pedálmi. Viaceré modely bude možné vyskúšať. 

Ilustračná snímka, FOTO TASR/AP

Bratislava/Poprad 4. júna (TASR) - Tatranské galéria v Poprade pripravila pre verejnosť dvojvýstavu, ktorá je venovaná renesančnému umelcovi Leonardovi da Vinci. Sprístupnená bude od 11. júna. TASR o tom informovala riaditeľka Tatranskej galérie v Poprade Anna Ondrušeková.

Interaktívna, edukatívna výstava zorganizovaná v spolupráci so zahraničnými partnermi, predstaví detailné kópie 40 najznámejších vynálezov a rôznych malieb Leonarda da Vinci. "Priblíži takmer kompletné dielo tohto renesančného génia. Štyridsať detailných kópií vynálezov, podľa pôvodných Leonardových návrhov, vyrobili renomovaní talianski majstri," priblížila Ondrušeková. Návštevníci sa môžu tešiť na model predchodcu automobilu, zrkadlovú sieň, padák, katapult, perpetuum mobile alebo loď s pedálmi. Viaceré modely bude možné vyskúšať.

Vynálezy budú doplnené kvalitnými kópiami (1:1) jeho najvýznamnejších diel, ako je napríklad Dáma s hranostajom, Mona Líza, Madona s karafiátom, Madona v jaskyni, Madona Litta či Ján Krstiteľ.

Da Vinciho tvorba sa stala inšpiráciou pre mnohých umelcov. Dielu Posledná večera sa už takmer štyri desaťročia venuje slovenský reštaurátor a umelec Stanislav Lajda. Výstava od tohto umelca je venovaná Leonardovej Poslednej večeri. Reštaurátor a umelec po takmer 40-ročnom štúdiu Leonardovej Poslednej večere a viac ako desaťročných prípravách predstaví prostredníctvom olejomalieb v mierke 1:1 jedno z najreprodukovanejších diel svetového umenia a jeho detaily. Rekonštrukciu Poslednej večere autor výstavy vytvoril v rokoch 2008 – 2019. "Súčasne s prácou na rekonštrukcii písal Lajda prvú slovenskú monografiu o živote majstra a jeho vrcholného diela pod názvom Posledná večera Leonarda z Vinci," poznamenala riaditeľka Tatranskej galérie.

Atmosféru a zážitok z oboch výstav doplnia rôzne písomnosti, denníkové záznamy a veľkoplošné premietanie viacerých dokumentov o majstrovi. Výstava bude sprístupnená verejnosti do 30. septembra.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Október 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]