Bratislava 03.05.2021 (Skolske.sk)
Tretí májový deň má pre celosvetovú žurnalistiku veľký význam - práve na tento deň pripadol Deň slobody tlače a prejavu. V roku 1993 o tom rozhodlo Valné zhromaždenie OSN na 85. plenárnom zhromaždení. Veľkú úlohu na tomto rozhodnutí hrala deklarácia z roku 1991, ktorú prijali africkí novinári v hlavnom meste Namíbie, Windhoeku. Práve ňou sa zaviazali k rozvoju slobodnej plurálnej žurnalistiky na africkom kontinente.
O slobode tlače a prejavu sa často hovorí ako jedným zo základných pilierov demokratickej spoločnosti. V každej demokratickej krajine sú tieto práva ukotvené v ústave. V Európskej únii sú garantované Listinou základných práv a takisto aj Dohovorom o ochrane ľudských práv a slobôd.
Je dôležité spomenúť, že sloboda tlače a prejavu nie je v každej krajine sveta samozrejmosťou. V niektorých štátoch je tlač prísne kontrolovaná vládou a akýkoľvek pokus novinárov o objektívnu a plurálnu žurnalistiku sa môže skončiť uväznením, či dokonca aj smrťou. Podľa štatistík Výboru na ochranu novinárov bolo v roku 2020 celosvetovo uväznených 274 novinárov. Od roku 1992 prišlo pri výkone práce alebo kvôli svojej práci o život 1402 novinárov.
V tento deň by sme si mali pripomínať všetkých novinárov, ktorí kvôli svojej práci prišli o život a myslieť na tých, ktorí skončili vo väzenskej cele. Tretí máj by mal byť mementom pre všetkých ľudí na svete, že novinári často pri odhaľovaní korupcie, informovaní o aktuálnom dianí vo vojnových zónach či odkrývaní tabuizovaných tém môžu prísť o život. Práve sloboda prejavu a tlače tvorí neoddeliteľný základ slobodnej, demokratickej spoločnosti.