Autor textu: Patrik Mindžák
26.04.2021

Polovica prípravy na MS je za nami

Slovenskí kouči si urobili približnú predstavu, ako má príprava pokračovať. Zvyšné štyri duely budú rozhodujúce.

Na archívnej snímke vpravo gólová radosť hokejistov Slovenska. FOTO TASR/SZĽH - Andrej Galica

Bratislava 26.04.2021 (Skolske.sk)

​​​​​​​Slovenská hokejová reprezentácia má za sebou už štyri prípravné zápasy na blížiaci sa svetový šampionát. Všetky duely sa odohrali v piešťanskej bubline. Ostávajú ešte štyri ďalšie merania síl, dva s Rakúskom, rovnako v Piešťanoch, a dva s českými levmi v Prahe. Tohtoročná príprava je o to ťažšia, že sa hráči a tréneri stretávajú po vyše roku. Priateľské zápasy a MS sa pre pandémiu koronavírusu sa v roku 2020 zrušili.

Prvý dobrovoľný kemp si začiatkom apríla v kúpeľnom meste vyskúšalo deväť hráčov. Následne, na dvojzápas proti Lotyšsku kanadský lodivod Craig Ramsay nominoval až deviatich nováčikov. Brankár Filip Belányi však ale pre kontakt s pozitívne testovanou osobou naň nevycestoval.

Lotyšsko, ako usporiadateľská krajina tohtoročných MS, pricestovalo do Piešťan s kvalitnejším kádrom akým disponovali naši. Napriek tomu boli oba zápasy veľmi vyrovnané. Víťazstvá sme si podelili, rozhodovalo sa až v predĺženiach. Zatiaľ čo v prvom prípade zvíťazili hostia 1:2 a otočili tak duel vo svoj prospech, ďalší zápas rozhodol jediný gól. Hneď v úvodnej minúte predĺženia skóroval iba 17-ročný Juraj Slafkovský. Stal sa najmladším hráčom, ktorý kedy odohral duel za seniorský slovenský reprezentačný tím. Zároveň si pripísal aj prvenstvo za najmladšieho strelca gólu v histórii našej reprezentácie.

Duely s Nemeckom boli na góly bohatšie. Nanešťastie, nemohli ich vidieť diváci na tribúnach. Úvodný zápas začali lepšie hostia, po prvej tretine viedli rozdielom dvoch gólov. V tej ďalšej znížil nováčik Miroslav Mucha, no Nemci znova odskočili o dva góly. Do konca prostrednej časti sme však ešte dokázali skórovať zásluhou Miloša Bubelu, necelé štyri minúty pred koncom duelu dorovnával ďalší nováčik Daniil Fominykh. V predĺžení gól nepadol, rozhodovali nájazdy, kde sa ruský útočník so slovenským občianstvom taktiež nemýlil, a spolu s Bucom a Okuliarom vybojovali cenné víťazstvo 4:3. Nitrianskemu hokejistovi cez víkend chutilo, strelil víťazný gól v druhom dueli a Slovensko triumfovalo nad súperom z Nemecka 2:1. Skóre duelu otváral 21-ročný Andrej Kollár, rovnako sezónu strávil pod Zoborom.

​​​​​​​Po týchto dueloch budú robiť zmeny v kádri. Nejakí hráči odídu, iní zase pribudnú. Slovenskí kouči si urobili približnú predstavu, ako má príprava pokračovať. Zvyšné štyri duely budú rozhodujúce pre finálny výber na svetový šampionát, na ktorý sa vycestuje najneskôr 16. mája. Prvý duel odohráme s Bieloruskom, ktorému pre politické nepokoje v krajine bolo odobrané usporiadateľstvo majstrovstiev spoločne s Lotyšskom. Celý šampionát tak uvidíme len na Pobaltí.