Autor textu: Peter Bercik
08.04.2021

V Zlatej klapke sa výrazne presadili aj študenti z košickej filmovej školy

Samuel Ščerbák si odniesol hlavnú cenu poroty, Lívia Kanócz sa teší z ceny diváka i rekordného počtu zhliadnutí.

Animovaný film Samuela Ščerbáka Cesta na Mesiac.

Bratislava 08.04.2021 (Skolske.sk)

Celoslovenská súťaž v audiovizuálnej a multimediálnej tvorbe Zlatá klapka 2021 pozná svojich víťazov. V deviatom ročníku zaznamenali veľký úspech aj študenti prvého ročníka Súkromnej školy umeleckého priemyslu filmová v Košiciach.

V kategórii Animovaný film 15-19 získal hlavnú cenu poroty Samuel Ščerbák za krátky film Cesta na Mesiac. V kategórii Hraný film 15-19 si cenu diváka odniesla Lívia Kanócz za krátky film „DneŠOK“, ktorý zároveň prekonal rekord súťaže v zhliadnutí na Youtube. V kategórii Kamera 15-19 bol nominovaný David Csúr  za film „Krásy blžskej doliny“.

Samuela Ščerbáka víťazstvo potešilo aj preto, že to bola jeho prvá skúsenosť s animáciou. „Animáciu som si vybral, pretože som sa naivne domnieval, že to pre mňa bude jednoduchšie ako hraný film. K nápadu groteskne spracovať Mélièsovu cestu na Mesiac so spojením skutočnej cesty naň v r.  1969 som sa dostal úplnou náhodou,“ vysvetľuje Samuel.

Prekvapilo ho množstvo práce, ktoré musel urobiť, navyše v amatérskych podmienkach. V karanténe, s pomocou odloženého skla zo starého konferenčného stolíka, stolovej lampy a mobilu nakreslil celkovo 333 kompletných obrázkov. „Keď som sa dostal do časového sklzu, pomáhal mi aj môj nedobrovoľný filmový štáb tvorený starými rodičmi a sestrou. Babka mi napríklad pomáhala vyfarbiť čierne pozadia a dedko nainštaloval podsvietené sklo. Aj napriek množstvu práce som rád, že som si vybral animáciu a utvrdilo ma to v tom, že práca s kreslenými obrázkami ma veľmi baví,“ popisuje Samuel Ščerbák.  

Víťazné dielo kategórie Animovaný film 15-19 si môžete pozrieť na YouTube: https://youtu.be/hZ3F7GQZH9s.

Lívia Kanócz si cenu diváka v kategórii Krátky hraný film veľmi cení. „Bez diváka sa totiž vo filmovom priemysle filmár nezaobíde. Taktiež mám veľmi dobré pocity z toho, že moje video získalo najviac zhliadnutí v histórii celej Zlatej klapky. Obrovskú podporu malo dokonca aj zo zámoria,“ teší Líviu úspech jej filmu, ktorý si môžete pozrieť na tejto adrese: https://youtu.be/x-Ys1i20IVQ

Finálové dielo Dávida Csúra o krásach blžskej doliny nájdete tu: https://youtu.be/2Ck-4BATn5I

Celoslovenskú súťaž Zlatá klapka organizuje Základná umelecká škola Jána Albrechta v Bratislave.

Čo treba vedieť o koronavíruse

Apríl 2021

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
-
Napíšte nám [email protected]