Bratislava 17. novembra (TASR) – Zdravotní pracovníci z tretích krajín združení v Medzinárodnej asociácii lekárov na Slovensku (MALnS) opätovne poukazujú na "bujnú" byrokraciu pri uznávaní ich vzdelávania. Tvrdia, že tá im sťažuje uplatnenie v systéme slovenského zdravotníctva. Poukázali aj na žalobu Európskej komisie (EK), ktorá žaluje Slovensko na Súdnom dvore Európskej únie (EÚ) pre nedodržiavanie predpisov EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií.
"Slovensko je v prípade uznávania kvalifikácií lekárov pápežskejšie ako pápež. EÚ má totiž podmienky nastavené oveľa prijateľnejšie ako my," komentoval predseda MALnS Manuchechr Burchanov. Poukázal pritom na prístup susedných krajín. Tvrdí, že v Rakúsku, Maďarsku alebo Českej republike nerobia problém napríklad pediatrom z východnej Európy pri uznaní diplomu. Podľa jeho slov ho neuznáva práve Slovensko.
Doplnil, že rozhodnutie Európskeho súdneho dvora sa síce nebude týkať lekárov mimo krajín EÚ. Keďže však uznanie vzdelania zdravotníkov z Únie a mimo nej upravuje rovnaký zákon, zástupcovia MALnS veria, že sa zmena pozitívne dotkne všetkých.
Predpisy, ktoré zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií, majú odborníkom uľahčovať poskytovanie služieb v celej Európe aj zaručovať spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov. Slovensko aj napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslalo vlani, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov.
Ide napríklad o koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností, čo sa týka najmä architektov, veterinárov, lekárov, sestier, zubných lekárov, pôrodných asistentiek a lekárnikov.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR ešte na konci októbra uviedlo, že očakáva schválenie novely zákona o uznávaní dokladov o vzdelávaní a o uznávaní odborných kvalifikácií a zároveň zmenu zákona o autorizovaných architektoch a autorizovaných stavebných inžinieroch v čo najkratšom možnom čase, aby sa Slovenská republika vyhla súdnej žalobe.
Rezort školstva však zdôraznil, že porušenia v oblasti koordinácie minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností pre zdravotnícke regulované povolania spadajú do kompetencie Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR.
MZ SR pre TASR uviedlo, že mu nebolo doručené oficiálne stanovisko ani informácie EK o začatí konania v predmetnej veci, ktorá sa týka prísnych podmienok prijímania zahraničných lekárov. Postup však rešpektuje.
Komisia pripomenula, že ide o smernicu z roku 2005, ktorá bola pozmenená v roku 2013, ako aj o články 45 a 49 zmluvy o fungovaní EÚ. Uvedené predpisy zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií v krajinách EÚ, čo odborníkom uľahčuje poskytovanie služieb v celej Európe a zároveň zaručuje spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov. Slovensko ani napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslala vlani v novembri, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov.