Bratislava 22.11.2020 (Skolske.sk)
Dnes sa zastavíme v obci Šúrovce.
Obec, nachádzajúca sa v Trnavskom kraji / okres Trnava/, získala svoje pomenovanie podľa močiarov a šúrov - rozbahnených mokrých miest, kde boli na spevnených miestach predné stráže – varty.
Vznikla v roku 1944 zlúčením Veľkých a Zemianskych Šúroviec.
Archeologické nálezy potvrdujú, že v tejto lokalite žili obyvatelia už v neolite.
Obec sa v minulosti dostala aj do povedomia obyvateľov vzdialenejších lokalít tým, že ležala na dôležitej ceste smerujúcej od Baltu a Čiech cez Holič, Šaštín, Trnavu a pokračovala k Štúrovu a Budínu na Balkán. Dominantou obce je Kostol sv. Michala Archanjela, ktorý bol vybudovaný v rokoch 1793 – 1811 na mieste staršieho chrámu. Starý kostol sa v obci nachádzal zrejme už v roku 1291, keďže prvá písomne doložená správa o farnosti Šúrovce je z toho roku. K roku 1291 sa viaže aj zmienka o prvej farnosti.
Farnosť obce patrí medzi najstaršie farnosti v najbližšom okolí. Okrem Šúroviec ju tvorili aj neskôr vzniknuté lokality ako Valtov a Várov Šúr, osada Botseg, Zemianske Šúrovce a od konca 15. storočia aj Čepene.
Obyvatelia obce sa v minulosti zaoberali poľnohospodárstvom a chovom hospodárskych zvierat. Obec bola známa aj remeselnými výrobkami z oblasti výšivkárstva a košikárstva.
K sakrálnym stavbám obce, okrem kostola, patria kaplnky: Kaplnka Sedembolestnej Panny Márie z roku, Kaplnka sv. Jozefa, Kaplnka božieho Milosrdenstva. Obyvatelia obce si ctia aj pamiatku pápeža Jána Pavla II.,o čom svedčí aj na jeho počesť postavená kaplnka stojaca na začiatku obce.
V blízkosti kostola sa nachádza pamätník obetiam I. a II. svetovej vojny.
Návštevníkov obce upútajú aj novšie sakrálne stavby, ako napr. socha sv. Floriána, ktorú obci v roku 2000 venoval Miroslav Náhlík.
Použité zdroje:
https://www.surovce.sk/obec-1/historia/
https://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20110919021