Bratislava 27. júla (TASR) – Viac ako polovica vysokoškolských študentov nepracuje v odvetví, ktoré študuje. Vyplýva to z dotazníkového prieskumu vzdelávacieho projektu Praxuj, kde to uviedlo 54 percent respondentov. TASR o tom informovala Tamara Peterková z projektu Praxuj s tým, že nedostatok skúseností v odbore im sťažuje uplatnenie po skončení školy.
Peterková uviedla, že Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR nedávno predstavilo program na podporu praxe mladých ľudí. Vďaka Praxou k zamestnaniu 2 budú môcť nezamestnaní absolventi vysokých škôl štát požiadať o finančný príspevok pri získavaní práce. Firma, ktorá absolventa zamestná, zároveň získa možnosť financovať pre neho mentora.
"Nedostatok praxe absolventov vysokých škôl spôsobuje nezamestnanosť mnohých mladých ľudí. Z tohto dôvodu je najlepším možným riešením pre študentov získavať prax už počas štúdia, s cieľom plynulého prechodu zo školy na trh práce," uviedol Jozef Gašparík z projektu Praxuj. Z prieskumu vyplýva, že viac ako polovica oslovených si navyše myslí, že v ich kraji je nedostatok práce v odvetví, v ktorom študujú. Pokiaľ ide o odbor celkovo, nedostatok možností na uplatnenie vidí 51 percent vysokoškolákov.
Prieskum sa realizoval na vzorke 2099 respondentov v prvej polovici júna. Väčšinu opýtaných (60,4 percenta) tvorili študenti bakalárskeho stupňa štúdia.