Bratislava 24.06.2020 (Skolske.sk)
Augustín Marián Húska bol ekonóm, pedagóg a politik (1929 – 2016). Ako pedagóg pôsobil na Vysokej škole ekonomickej, dnes Ekonomickej univerzite v Bratislave.
V politike začínal ako poslanec Slovenskej národnej rady za stranu VPN (Verejnosť proti násiliu). Svoju politickú kariéru odštartoval 9. februára 1990. V rokoch 1990 – 1991 pôsobil ako minister pre správu a privatizáciu národného majetku SR. Následne bol od roku 1992 poslancom slovenského parlamentu za Hnutie za demokratické Slovensko (HZDS). Hnutie viedol Vladimír Mečiar. Augustín Marián Húska v hnutí dlhšie obdobie zastával funkciu podpredsedu. Rodák z Hubovej bol aj autorom niekoľkých kníh. Boli to Základy organizačnej kybernetiky (1981), Samozdokonaľujúca organizácia (1988), Technológia privatizácie s podtitulom odmonopolizovanie, odštátnenie a zosúkromnenie (1991). Napísal veľké množstvo štúdií a správ z výskumov. Pracoval v Ústave ekonomiky a organizácie stavebníctva. Jeho prístup a program sa používal pri pohovoroch so zamestnancami ministerstva stavebníctva.
Vyberme si myšlienky z jednej z jeho knihy z roku 1991: “...dobro a morálka sú kardinálnou podmienkou. Sú overením jednak únosnosťou samotných cieľov, jednak s ich zlúčiteľnosťou s prostriedkami a, ktorými sa majú dosiahnuť...".
Stačí nám ak sa spýtam, či máme aj celkom praktické a aktuálne dôvody trvať na tom úsilí, aby sa ciele (zámery) a prostriedky, ako aj spôsoby (činy) napríklad politikov a manažérov v súčasnom modernom racionálnom a trhovo orientovanom prostredí overovali, odobrovali alebo zamietali na základe všeobecných (v podstate kresťanských) kritérií dobra, morálky, pravdy, solidarity altruizmu a lásky?
Záľubou Augustína Mariána Húsku bolo maľovanie obrazov.