Bratislava 28.06.2020 (Skolske.sk)
Obec Diakovce leží v Podunajskej rovine, približne 3 km juhozápadne od Šale. Archeológovia tu našli artefakty pochádzajúce z bronzovej doby, ako aj slovanské sídlisko z čias Veľkomoravskej ríše.
Diakovce sa označujú aj ako miesto vzniku tzv. Prayovho kódexu, hudobnej pamiatky z rokov 1192 – 1195, ktorý obsahuje aj obrady, zvyšky metodovskej obradnej tradície, ktoré sa rozšírili v krajinách východu a ich cirkvách.
Súčasná obec Diakovce je v širšom povedomí ľudí najmä vďaka termálnemu kúpalisku.
V Diakovciach sa nachádza jedna z najhodnotnejších románskych pamiatok na Slovensku Kostol Panny Márie Nanebovzatej. Postavili ho benediktínski mnísi ako svoj kláštorný chrám v prvej polovici 13. storočia. Kostol bol vysvätený v roku 1228. Kostol Panny Márie Nanebovzatej v Diakovciach je prvou tehlovou stavbou svojho typu v oblasti a stal sa vzorom pre mnohé ďalšie tehlové kostolíky. Aj tento kostol prešiel od obdobia svojho vzniku zložitým stavebným vývojom. V rokoch 1872-1875 bol neorománsky upravený. Bol tiež podstatne rozšírený. V súčasnost patrí k najpozoruhodnejším sakrálnym pamiatkam na Slovensku.
Použitá literatúra:
Machala, D.: Slovenská vlastiveda IV., Matica slovenská 2012,s. 21
Lacika,J.: 1000 zaujímavostí Slovenska, Banská Bystrica 2016, s. 59.
http://www.vypadni.sk/sk/benediktinsky-kostol-v-diakovciach
Foto: PaedDr. Helena Rusnáková, august 2018