Bratislava 19.05.2020 (Skolske.sk)
Ekonomická teória našla spojenie aj s matematikou. Výsledkom tohto sobáša je teória hier. Hra je čokoľvek kde viac ako dvaja ľudia majú o niečom rozhodnúť. Napríklad súťažia kto má niečo urobiť. Jedna má napríklad maľovať byt a druhý umývať podlahu.
Počas hry ľudia majú svoje záujmy. Každý robí niečo preto, aby vyhral. Môžu napríklad hrať šachy. Každý si vyberá taký postup, aby súpera pripravil o čo najviac figúrok. Posledným krokom je šach mat. To znamená, že súper prehral. Teória hier teda pomáha vybrať lepšie postupy pri súperení. Hráči v hre hľadajú optimálne riešenia. Matematika sa tým zaoberala ešte v XVIII. storočí. Prvá teoretické prácu na tému napísali v roku 1944 John von Neuman a Oskar Morgenstern. Volala sa Teória hier a ekonomické správanie. Oveľa viac bol známy John Nash, ktorý napísal o teórii prácu v roku 1949 a o 45 rokov dostal za ňu Nobelovu cenu za ekonómiu. Bol o ňom v kinách film Čistá duša. Teórie hier používajú aj niektoré americké televízne programy, napríklad Freiend or Foe alebo Alias.
Teórie hier sa využívajú napríklad v marketingu. Na ich základe firma Boston Consulting Group vytvorila matricu. Podľa nej si výrobcovia určujú aký bude postup pri predaji určitého sortimentu tovarov.
Predstavme si, že firma má nasledovný sortiment desiatich tovarov: šampón, kondicionér na vlasy, voda pre čistenie pleti, krém na tvár, maska na pleť, parfum, rúž, krém na ruky, telové mlieko, púder. Pre každý tovar treba vybrať postup ako sa správať na trhu. Treba vymyslieť hru s inými konkurentmi tak, aby firma vyhrala na trhu. Jednou z hier môže byť aj výber takého postupu, aby jednotlivé tovary firiem nesúperili, ale našli spôsob spolunažívania.
Teória hier sa v ekonomike používa kvôli tomu, aby hráči dosiahli výhru, alebo aby spolupracovali.