Bánovce nad Bebravou 13.05.2020 (Skolske.sk)
Slovo mimo (pomimo) môže byť predložkou alebo príslovkou.
Vyjadruje:
- vyňatie niekoho alebo niečoho z nejakého okruhu, prostredia, miesta, deja: byť mimo domu; bývať mimo mesta, von z mesta; život žiaka mimo školy; stáť mimo dostrelu;
- vedľa, popri: Čo raz pozdvihne nohu, to mu kročí mimo. (Kuk.); prešiel mimo mňa.
Kedy je predložkou a kedy príslovkou?
Ako predložka sa viaže zvyčajne s podstatným menom alebo zámenom: Stál mimo dostrelu. Prešiel mimo mňa.
Ako príslovka sa neviaže s ničím: Stál mimo. Prešiel mimo. Strelil pomimo.
Aké chyby robíme?
Pri predložke mimo robíme chybu, keď ju spájame s akuzatívom, napríklad: Opitý vodič zišiel mimo cestu. Pracujem v hlavnom meste, ale bývam mimo Bratislavu. „Niektorí z opozície by ma najradšej videli mimo zákon,“ vyjadril sa istý politik. „Podľa prvých informácií zosadlo tornádo nad lúky a polia mimo zastavanú oblasť,“ písalo sa v správe o tornáde v Maďarsku.
Ako je to správne?
Pamätajme si, že predložka mimo sa viaže iba s genitívom, preto uvedené vety majú túto správnu podobu: Opitý vodič zišiel mimo cesty. Pracujem v hlavnom meste, ale bývam mimo Bratislavy. „Niektorí z opozície by ma najradšej videli mimo zákona,“ vyjadril sa istý politik. „Podľa prvých informácií zosadlo tornádo nad lúky a polia mimo zastavanej oblasti,“ písalo sa v správe o tornáde v Maďarsku.
Aj toto by sme mali vedieť.
Predložka mimo sa nesprávne používa namiesto predložky okrem: Majú mimo valašiek i dve pištole (Ráz.), správne povieme okrem valašiek.
Slovné spojenie mimo iného/mimo iné je nespisovné, správne povieme okrem iného.
Nabudúce si povieme, že mimo mňa a okrem mňa nie je to isté.
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou