Bánovce nad Bebravou 04.05.2020 (Skolske.sk)
Podstatné meno pamäť označuje schopnosť uchovávať a vybaviť nejaké vnemy: logická, zraková, sluchová, pohybová - ľudská pamäť.
Ľudskú pamäť skloňujeme podľa vzoru kosť, preto má v genitíve jednotného čísla a v nominatíve množného čísla príponu -i: vypadnúť z pamäti, vryť sa do pamäti, utrpieť stratu pamäti, pamäti sú obdivuhodné schopnosti.
Slovom pamäti označujeme aj zápisky známych osobností o prežitých udalostiach, spomienky, memoáre. Pamäti v tomto význame nemajú jednotné číslo: Kniha Pamäti a cesty rozpráva o dobrodružstvách Mórica Beňovského.
V moderných technológiách slovom pamäť pomenúvame zariadenie počítača, ktoré slúži na uchovávanie kódovaných informácií - počítačová pamäť.
Umelú, počítačovú pamäť skloňujeme podľa vzoru dlaň. V genitíve jednotného čísla a v nominatíve množného čísla má príponu -e: uložiť do pamäte počítača, vymazať z pamäte, pamäte mobilných telefónov.
Zaujímavosťou pri obidvoch pamätiach je, že hoci základný tvar pamäť majú rovnaký, nemajú spoločný tvar pre nominatív množného čísla, v tomto páde ich teda nemôžeme spojiť s číslovkou obidve.
Nemôžeme teda napísať vetu, že ľudská pamäť a pamäť počítača sú dve pamäti či pamäte.
Spamäti je príslovka a znamená naspamäť. Vznikla z predložkového tvaru z pamäti, ale píšeme ju ako jedno slovo so s: Básničku hovoril spamäti.
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou