Bánovce nad Bebravou 24.04.2020 (Skolske.sk)
Aké chyby robíme
Chybne hovoríme napríklad dvojo, trojo, štvore, pätore; chyby robíme aj v pravopise a počúvame ich z médií. Televízna redaktorka ohlásila, že modelka predviedla štyri šaty, zatiaľ čo správne mala povedať štvoro šiat.
Skupinové číslovky väčšinou používame v spojení s pomnožnými podstatnými menami (to sú tie, ktoré nemajú jednotné číslo a tvarom plurálu označujú jeden predmet: šaty, ústa, nožnice). Spájame ich tiež s podstatnými menami, ktoré pomenúvajú osoby a veci v pároch alebo v skupinách.
jedni - tí, jedny - tie
Keď sa číslovka jedni vzťahuje na podstatné mená mužského rodu životné, píšeme ju s mäkkým i: (tí) jedni žiaci, jedni chlapci, jedni učitelia; keď sa vzťahuje na podstatné mená mužského rodu neživotné, podstatné mená ženského a stredného rodu a pomnožné podstatné mená, píšeme ju s tvrdým y: (tie) jedny stromy, jedny učiteľky, jedny ruky, jedny deti, jedny ústa, jedny nohavice, jedny šaty, jedny dvere. Ak pri nej nie je uvedené podstatné meno a my nevieme rod, na ktorý sa vzťahuje, píšeme jedni s mäkkým i: Jedni už prišli.
dvoje, troje, štvoro, pätoro...
Od základných čísloviek dva, tri tvoríme skupinové číslovky príponou -oje: dvoje, troje, od číslovky štyri vyššie sa tvoria príponou -oro: štvoro, pätoro... a od neurčitej číslovky viac príponou -ero: viacero.
Číslovky dvoje, troje sa spájajú zvyčajne s genitívom podstatného mena, zriedkavo aj s nominatívom: dvoje rúk, troje dievčat, dvoje úst, troje rukavíc, troje rukavice. Číslovky štvoro, pätoro... sa spájajú iba s genitívom podstatného mena: štvoro šiat, pätoro nohavíc, šestoro rukavíc, sedmoro detí, osmoro jedál, desatoro Božích prikázaní, dvadsatoro húsat, viacero želaní.
Ako ich skloňujeme
Pri číslovkách jedni/ jedny je podstatné meno v nominatíve plurálu a skloňujeme ich takto:
N: jedni rodičia, G: jedných rodičov, D: jedným rodičom, A: jedných rodičov, L: (o)jedných rodičoch, I. jednými rodičmi
N: jedny stromy, G: jedných stromov, D: jedným stromom, A: jedny stromy, L: (o) jedných stromoch, jednými stromami
Číslovky dvoje, troje, štvoro, pätoro... sú nesklonné, skloňujeme len podstatné meno:
N: dvoje rúk, G: dvoje rúk, D: dvoje rukám, A: dvoje rúk, L: (o)dvoje rukách, I: dvoje rukami
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou