Bánovce nad Bebravou 14.04.2020 (Skolske.sk)
Prídavné meno rád, rada, rado, radi, rady obyčajne používame v platnosti príslovky: Náš psík rád naháňa mačku. Dieťatko rado spinká. "Ja, otecko, mám vás rada ako soľ," povedala Maruška kráľovi. Slovo rád nám v jednotnom čísle problémy nerobí, ale tvar množného čísla rady akoby sme mnohí ani nepoznali. Robíme chyby v písaní aj vo výslovnosti.
V jednom článku som čítala: Páčilo sa mi, že deti sa vyjadrili, že radi chodia do školy, že ich škola baví a že sa radi učia. Aj tu boli chyby. Veta má správne vyzerať takto: Páčilo sa mi, že deti sa vyjadrili, že rady chodia do školy, že ich škola baví a že sa rady učia.
Prečo je to tak
oni - tí - radi
Radi s mäkkým i píšeme iba pri životných podstatných menách mužského rodu. Tieto podstatné mená môžeme nahradiť zámenom oni a ukážeme na ne zámenom tí : (tí) Chlapci radi hrajú futbal. (tí) Aničkini bratia majú radi výlety do hôr. (tí) Žiaci sa aj po rokoch radi vracajú do svojej školy. Slovo radi čítame s mäkkým ď: raďi.
ony - tie - rady
Rady s tvrdým y píšeme pri neživotných podstatných menách mužského rodu a v ženskom a strednom rode. Tieto podstatné mená môžeme nahradiť zámenom ony a ukazujeme na ne zámenom tie: (tie) Stromy majú rady slnko. (tie)Učiteľky majú rady svoju prácu. (tie) Ženy sa rady pohybujú v kuchyni. (tie) Deti majú rady sladkosti. (tie) Dievčatká sa rady hrajú s bábikami. (tie) Vrabce rady kradnú sliepkam zrno na dvore. Slovo rady čítame s tvrdým d.
Jednoducho a stručne:
Ak na podstatné meno ukážeme zámenom tí, slovo radi píšeme s mäkkým i, ak ukážeme zámenom tie, slovo rady píšeme s ypsilonom.
Ak z textu nie je zrejmé, s akým rodom sa slovo radi spája, píšeme ho s mäkkým i. Mäkké i píšeme aj vtedy, ak sa vzťahuje na všetky rody: Aj my vás máme radi. Muži, ženy aj deti sú radi na svete. Všetci máme radi pokoj a mier.
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou