Oskar Ryszard Lange (1904 – 1965) je významný poľský ekonóm, ktorý pôsobil v USA a v Poľsku. Študoval v Krakovskej univerzite a v London School of Economics. Prednášal v Krakovskej univerzite. V roku 1935 odišiel do USA. Do roku 1945 prednášal v Michiganskej univerzite a Chicagskej univerzite. Pôsobil aj ako diplomat. Bol v rokoch 1945 – 1947 veľvyslancom Poľskej republiky v USA a neskôr stálym zástupcom krajiny v Organizácii spojených národov.
Kariéra Oscara Langeho je rozdelená na dve časti. Prvá bola americká etapu pred druhou svetovou vojnou, počas ktorej významne prispel k ekonomickému strednému prúdu, ale neskrýval svoje sympatie voči marxizmu. ; a poľskú etapu po vojne, počas ktorej propagoval nedogmatickú verziu marxizmu, ktoré operovala pomocou všetkých moderných ekonomických nástrojov.
Najznámejšou prácou Oskara Ryszarda Lange je článok „O ekonomickej teórii socializmu“ publikovaný v rokoch 1936–37 (On the Economic Theory of Socialism). V nej Oskar Ryszard Lange vytvoril model trhového socializmu, v ktorom boli ceny nasmerované na rovnakú úroveň ako hraničné výrobné náklady, a manažéri podnikov sa snažili maximalizovať zisky. Úlohou orgánov hospodárskeho plánovania bola rovnováha medzi ponukou a dopytom určovaná pokusom a omylom. Konečným výsledkom spoločnej činnosti plánovacích orgánov a podnikov bolo dosiahnuť všetky efektívne výsledky konkurencieschopnej ekonomiky a zároveň odstrániť nezamestnanosť, sociálnu nerovnosť a monopoly spojené s kapitalizmom. Tento článok bol reakciou na námietku Misesa-Hayeka proti nemožnosti racionálneho plánovania za socializmu a poskytol argumenty, že štandardná teória dokonalej hospodárskej súťaže nezávisí od súkromného alebo verejného vlastníctva. 40 rokov pred Langeom vyjadril podobné myšlienky taliansky ekonóm Enrico Barone.
Oskar Ryszard Lange veril, že sovietske plánovanie v takej podobe, v akej sa uskutočňovalo v praxi, bolo nesprávne, zatiaľ čo tvrdil, že ak by sa znárodnený majetok kombinoval s trhom, mohlo to vyústiť do skutočného socializmu.