Bánovce nad Bebravou 30.03.2020 (Skolske.sk)
Aj keď význam týchto slov je odlišný, predsa si ich niekedy zamieňame. A potom v novinách čítame, že Popri hraní ľadového hokeja si plnia povinnosti vyplývajúce z role študenta. Nejde však o študentovu roľu – pole, ale o rolu – úlohu študenta.
Mäkčeň vo výslovnosti zväčša zanedbávame a možno aj preto slová rola a roľa používame nesprávne. Aby sme sa vyhli chybám, pozrime sa na ich význam a skloňovanie bližšie.
Rola je podstatné meno ženského rodu a podľa zakončenia sa skloňuje ako žena. To znamená, že v genitíve singuláru má príponu -y, v datíve a lokáli singuláru priberá príponu -e. Nominatív a akuzatív plurálu je zakončený na -y a v genitíve množného čísla má dva tvary: rolí/rol.
Krátky slovník slovenského jazyka pri slove rola uvádza tieto významy:
1. úloha: hrať vo filme titulnú, hlavnú rolu, rolu milovníka,
2. postavenie, funkcia, úloha: vystupovať v role ochrancu slabších, hrať, mať významnú, dôležitú rolu, byť dôležitý.
Roľa je podstatné meno ženského rodu zakončené na -a, pred ktorým je mäkká spoluhláska ľ, preto ho skloňujeme podľa vzoru ulica. V genitíve singuláru má teda príponu -e, v datíve a lokáli -i, v nominatíve a akuzatíve množného čísla sa končí na -e a genitív plurálu má tvar rolí.
Pri slove roľa nájdeme v Krátkom slovníku slovenského jazyka tento význam:
- pravidelne obrábaný pozemok, časť poľa: orať, hnojiť roľu.
Teraz nám je už jasné, že vo vete Popri hraní ľadového hokeja si plnia povinnosti vyplývajúce z role študenta nejde o študentovu roľu – obrábaný pozemok, ale o rolu – úlohu študenta, preto citovaná veta mala mať túto správnu podobu: Popri hraní ľadového hokeja si plnia povinnosti vyplývajúce z roly študenta.
Ešte niekoľko príkladov na osvojenie:
O svoju roľu sa staral ako o záhradku. Vo Fričovom filme Jánošík hral hlavnú rolu Paľo Bielik. Oldřich Nový hrával roly milovníka. Z role už pozbieral všetku úrodu. Na roli pestuje kukuricu a obilie. Na novej role sa mu páčil najmä charakter postavy, ktorú stvárnil. V divadle si zahral rolu študenta. Najradšej hráva roly bitkárov. Aj tieto zorané role patria nám. Matku našiel na roli okopávať zemiaky. Z novej roly mal trošku obavy. Táto rola bola pre neho ako ušitá. Tá roľa vedľa cesty je babkina. Ľudia na jeseň zbierajú z rolí poslednú úrodu. Mladí herci sa tešili z prvých väčších rol/rolí. Matka celý svoj život pracovala na roliach. Pracuj každý s chutí usilovnou na národu roli dědičné, vyzýva Ján Kollár. V rolách, kde hrali samých seba, boli najpresvedčivejší.
Mária Škultétyová, Gymnázium Bánovce nad Bebravou