Bratislava 20.03.2020 (Skolske.sk)
Jar sa začala dňom, keď nastáva jarná rovnodennosť. Čo je to jarná rovnodennosť? Laicky to znamená, že na všetkých miestach na Zemi je v tento deň presne 12 hodín svetla- slnečného svitu. Poznáme aj jesennú rovnodennosť na prelome septembra a októbra. Obe otvárajú nové ročné obdobie, ibaže opačne na severnej a južnej pologuli. To znamená, že marcová rovnodennosť otvorila jarné obdobie na severnej pologuli a jesenné obdobie na južnej pologuli. A jesenná rovnodennosť funguje presne naopak. Na protiváhe je zimný a letný slnovrat. Deň zimného slnovratu je najkratším dňom v roku. Deň letného slnovratu je najdlhším dňom.
Jar je typická znovuzrodením prírody. Pomaly pučia stromy. Na poliach začínajú farmári s jarným sadením. Pre jar je typický aj veľký cirkevný sviatok a to Veľká noc. Tento rok začne Veľká noc 1O. apríla a to Veľkým piatkom. Ostáva otázkou či ju budú tento rok veriaci prežívať tak ako po minulé roky. Kostoly sú zatvorené od 10. marca kvôli šíreniu koronavírusu. Pravdepodobne bude tento sviatok výnimočným práve preto, že ho o 3 týždne budeme sláviť iba doma.
Jarné dni so sebou prinášajú aj viac slnečného svitu. Dni sa predĺžujú. V prírode začína rásť mnoho užitočných a zdraviu prospešných bylín a rastlín. Práve v týchto dňoch si môžeme nazbierať medvedí cesnak. Postupne aj prvosienky, repík či materinu dúšku a mnoho ďalších.
Jar sa skončí prvým letným dňom, keď nastane aj letný slnovrat a to 20. júna 2020.