Bratislava 18.03.2020 (Skolske.sk)
Eurázijská hospodárska (EAEU) únia je medzinárodná organizácia regionálnej hospodárskej integrácie s medzinárodnou právnou subjektivitou a zriadená Zmluvou o Eurázijskej hospodárskej únii. EAEU poskytuje slobodu pohybu tovaru, ako aj služieb, kapitálu a pracovnej sily a vykonávanie koordinovanej, koordinovanej alebo jednotnej politiky v hospodárskych odvetviach.
EAEU bola vytvorená s cieľom komplexne modernizovať, spolupracovať a zvyšovať konkurencieschopnosť národných ekonomík a vytvárať podmienky pre stabilný rozvoj v záujme zvyšovania životnej úrovne obyvateľstva členských štátov.
V rámci vytvárania euroázijskej hospodárskej únie sa navrhuje zjednotiť daňové prístupy pre daňových rezidentov občanov členských štátov EAEU tak, aby v prípade uzatvorenia dlhodobých pracovných zmlúv občanmi krajín EAEU bolo zdaňovanie ich príjmu zo zamestnania v Ruskej federácii vykonávané za podmienok, ktoré nie sú menej výhodné ako zdaňovanie. daňoví rezidenti Ruskej federácie.
Dohoda o vzniku únie bola podpísaná dňa 29. mája 2014 v kazašskej Astane prezidentmi troch štátov – Ruska, Bieloruska a Kazachstanu, pričom do konca roka 2014 k dohode pristúpili aj Arménsko a Kirgizsko. Dohoda formálne nadobudla platnosť 1. januára 2015. Dohoda o vstupe Arménska nadobudla platnosť o deň neskôr, teda 2. januára 2015 a dohoda o vstupe Kirgizska nadobudne platnosť v máji 2015.
Prvýkrát predniesol ideu vytvorenia regionálneho obchodného bloku kazašský prezident Nursultan Nazarbajev v roku 1994 v reči na Moskovskej štátnej univerzite M. V. Lomonosova. V postsovietskom regióne došlo po rozpade ZSSR k podpisu rôznych zmlúv, ktoré viedli k spolupráci v colnej či vojenskej oblasti a postupne aj k ustanoveniu hlbšej hospodárskej spolupráce, ktorá vyvrcholila práve v založení Eurázijskej ekonomickej únie. Spolupráca na politickej úrovni je zatiaľ minimálna, čo dokazuje aj skutočnosť, že práve kazašský prezident trval na tom, aby súčasťou názvu zväzu bolo prídavné meno ekonomický.