Autor textu: TASR
03.03.2020

Nitra: Mladí divadelníci vytvoria s umelcami z Európy tanečnú inscenáciu

 Na tvorbe medzinárodného diela spolupracuje 15 nitrianskych a pražských detí.

Foto: Francúzska umelkyňa Marie Gourdain 

Nitra 03.03.2020 (TASR)

Žiaci Základnej umeleckej školy (ZUŠ) J. Rosinského v Nitre sa zapojili do Európskeho komunitného projektu pre malých umelcov pod názvom Roztancujme sa bez hraníc. Vzniká v koprodukcii Divadelnej Nitry, festivalu Tanec Praha a siete Be SpectACTive!.

      V rámci projektu vytvorí francúzska umelkyňa Marie Gourdain a slovenský tanečník Jaro Viňarský spoločne s nitrianskymi tínedžermi medzinárodnú inscenáciu, ktorá sa bude zaoberať témami hraníc a slobody. „Bude reflektovať svet mladých ľudí, ich pocitov z dnešnej doby aj z prichádzajúcej dospelosti. Odpovie aj na to, ako veľmi sú ich rozhodnutia slobodné a čo ich limituje. V slávnostnej premiére sa predstaví verejnosti počas Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra 2020,“ uviedla PR manažérka projektu Be SpectACTive! Zuzana Kizáková. 

pic
Foto: Francúzska umelkyňa Marie Gourdain 

  Na tvorbe medzinárodného diela, ktoré vzniká zároveň v dvoch európskych mestách, spolupracuje 15 nitrianskych a pražských detí s etablovanými umelcami už od júna minulého roka. Spoločne sa zúčastňujú na príprave inscenácie od jej samotného začiatku až po záver. „To znamená, že sú pri tvorbe inscenácie od výberu tvorivého tímu až po jej realizáciu, a to v rámci diskusií, workshopov a kreatívnych rezidencií,“ vysvetlila Kizáková.

      Ako doplnila, umelkyňu Marie Gourdain si deti samé vybrali za režisérku. Počas prvej pracovnej návštevy v Nitre 25. februára už pracovala so siedmimi žiakmi a žiačkami Literárno-dramatického a tanečného odboru ZUŠ J. Rosinského v Nitre. „Spoločne diskutovali, tvorili a rozvíjali tému scénického diela. Najbližšie zavíta Marie Gourdain do Nitry o mesiac na intenzívny týždňový skúšobný proces. Tentoraz už so slovenským tanečníkom a choreografom Jarom Viňarským, ktorý sa preslávil aj v zahraničí a na svojom konte má jedno z najprestížnejších tanečných ocenení The Bessies New York Dance and Performing Arts Award v kategórii za výnimočný výkon,“ dodala Kizáková.

Čo treba vedieť o koronavíruse

December 2023

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-
-
Napíšte nám [email protected]