Martin 29.02.2020 (Skolske.sk)
Príďte sa pozrieť na najstaršie učebnice a cestopisy na území Slovenska, nahliadnite do tajov reštaurovania a digitalizovania písomného dedičstva a zistite, aká je skutočná moc médií. Slovenská národná knižnica (SNK) ponúka v rámci Týždňa slovenských knižníc (2. - 7. marca 2020) bohatý program pre všetky vekové kategórie.
Okrem toho, svojim stálym používateľom už tradične odpúšťa sankčné poplatky za oneskorenie predĺženia výpožičnej lehoty a za prekročenie výpožičnej lehoty. Novým používateľom počas týždňa ponúka registráciu zdarma. Bezplatne bude možné vypožičať si aj knihy zo zahraničných knižníc.
SNK tentokrát siahla po tematicky zaujímavých a vizuálne príťažlivých dokumentoch – v prednáške „Najstaršie cestopisy z fondov SNK“ porozpráva historička SNK Jana Cabadajová o tom, ako cestovateľská vášeň a túžba po objavovaní spôsobila v stredoveku ošiaľ. Jednotlivé ukážky z našich historických fondov zas budú pre návštevníka dôkazom, ako sa v priebehu šiestich storočí zdokonaľovala kartografická literatúra a menil pohľad človeka na svoje okolie, Európu i svet. Ako postupne zapĺňali papier novoobjavené územia, ľudia si začali uvedomovať, že práve presnosť je to, čo je na mape podstatné. Prednáška „Najstaršie učebnice na území Slovenska“ predstaví, ako a z čoho sa kedysi vyučovalo – hoci dnes lietame na Mars a máme 3D tlačiarne na výrobu súčiastok, nikto nevynašiel lepší spôsob, ako naliať vedomosti do hlavy – len učiť sa. Čerešničkou na torte bude ukážka faksimile učebnice z roku 1658, Parva Schola, ktorú používali študenti na gymnáziách a vyučovacích pomôcok spred dvesto rokov. Učebnica bola pôvodne určená pre gymnaziálne typy škôl a obľúbenou bola z toho dôvodu, že prostredníctvom výkladu jednotlivých gramatických kategórii latinského jazyka vysvetľovala hlavné tézy protestantského učenia. „Dva zachované exempláre tejto vzácnej barokovej učebnice uchováva Slovenská národná knižnica,“ uviedla Jana Cabadajová zo SNK.
Trvalo pár rokov, kým sa objavili výsledky prvých výskumov o tom, ako môže nesprávne a nadmerné používanie nových elektronických médií negatívne pôsobiť na deti. S Doc. PhDr. Danou Petranovou, ktorá patrí medzi slovenských špičkových odborníkov v oblasti mediálnej komunikácie, budeme hovoriť o tom, „Aká je moc médií a ako sa s ňou vyrovnať“. „Spoločne sa pozrieme na minulosť a súčasnosť médií a zistíme, kedy boli rozhlas, noviny, či televízia považované za všemocné a kedy za bezmocné. Skúsime zistiť, ako na nás vplývajú médiá, sociálne siete či naši rodičia, spolužiaci a kamaráti. Zároveň vyzdvihneme situácie, v ktorých nám médiá môžu pomôcť a naopak, ako nám môžu uškodiť,“ uviedla D. Petranová.
Pre predškolákov a deti do 13 rokov je pripravené podujatie „Bábkoví hrdinovia“. Bábkové divadlo na Rázcestí z Banskej Bystrice si pre nich pripravilo Dve rozprávky na brušku: O Jurkovi s kozou a O Dobromilovi a Lenimírovi. S touto inscenáciou bábkoherci vystúpili na desiatkach festivalov a podujatí na Slovensku, dokonca ho vlani predviedli slovenským a belgickým rodinám v Bruseli.
Foyer sídelná budova SNK bude obohatené o výstavu 30 rokov slobody – index zakázanej literatúry. Vieme, že dnes je veľmi jednoduché ísť do knižnice a vypožičať si knihu podľa svojho gusta. Ale pred rokom 1989 to také jednoduché nebolo – boli totiž knihy (dokonca ich boli celé zoznamy), ktoré sa z rôznych dôvodov nesmeli bežným čitateľom požičiavať. Ako tie povestné zoznamy vyzerali, ktorý autor, titul a hlavne prečo sa práve oni a ony dostali do neverejných katalógov a následne do zvláštnych fondov – presne toto sa dozviete na výstave.
Literárne múzeum SNK počas tohto týždňa ponúka komentovanú prehliadku výstavy Tri odysey Martina Kukučína a Stálej expozície dejín slovenskej literatúry, ktorá vás prevedie dejinami od Veľkej Moravy až po 20. storočie. Pri väčšom počte návštevníkov je potrebné nahlásiť sa na telefónnom čísle 043 – 24 51 610.
Aj tento rok sme do ponuky zaradili Deň otvorených dverí v Konzervačnom a digitalizačnom centre SNK vo Vrútkach. Návštevníci uvidia, ako sa bežne ošetrujú a chránia knihy a vzácne dokumenty. Samotný proces digitalizácie, skenovanie a následné spracovanie a úprava digitalizovaných objektov objasnia, ako sa kniha „dostane“ do tabletu, či mobilu. Na návštevu je potrebné nahlásiť sa na telefónnom čísle 043 – 24 51 199.
Vstup na podujatia je zdarma. Z dôvodov obmedzenej kapacity sa väčšie skupiny musia nahlásiť vopred na telefónnom čísle: 043 2451 199, 2451 605 alebo 2451 240. V prípade záujmu je možné pozrieť si vybrané priestory sídelnej budovy SNK a panelovú výstavu, ktorá dokumentuje život Boženy Nemcovej a jej vzťah ku Slovensku.
Výstava je obohatená o ukážky jej tvorby.
Tešíme sa na vás aj tento rok!