Žilina 23.02.2020 (Skolske.sk)
Fakulta elektrotechniky a informačných technológií Žilinskej univerzity v Žiline (FEIT UNIZA) si v piatok pripomenula 20. výročie založenia študijného programu biomedicínske inžinierstvo (BMI). TASR o tom informovala Adriana Valentovičová z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.
Doplnila, že biomedicínske inžinierstvo so zameraním na medicínsku prístrojovú techniku je možné študovať v Slovenskej republike len na FEIT UNIZA. "Iniciátormi myšlienky vytvorenia BMI boli Vladimír Blažek z Univerzity RWTH Aachen v Nemecku a vtedajší rektor UNIZA Milan Dado spolu s Klárou Čápovou a Ivom Čápom," uviedla Valentovičová.
Aj napriek tomu, že sa absolventi uplatňujú aj v iných oblastiach, ako je zdravotnícky sektor, v budúcnosti chceme dosiahnuť vyšší záujem lekárskeho prostredia o našich kvalifikovaných biomedicínskych inžinierov. Cieľom je vo väčšej miere spolupracovať s praxou, a to aj za pomoci našich absolventov, a vytvoriť tak ešte lepšie podmienky na štúdium.
Povedal vedúci Katedry teoretickej elektrotechniky a biomedicínskeho inžinierstva UNIZA Ladislav Janoušek.
Biomedicínske inžinierstvo patrí medzi interdisciplinárne študijné programy, ktoré prepájajú medicínu a techniku. "Má veľmi široký záber v rôznych oblastiach lekárskej diagnostiky, terapie a prevencie, biológie, elektrotechniky, génového, materiálového a strojného inžinierstva. Štúdium BMI je zamerané zvlášť na lekársku prístrojovú techniku vrátane elektrotechniky a informačných technológií v medicíne," dodala Valentovičová.
Absolventi BMI ovládajú konštrukciu a princípy fungovania snímačov signálov ľudského organizmu, meracích a terapeutických metód a zariadení v zdravotníctve. "Rovnako sa orientujú aj v oblasti spracovania signálov a obrazových informácií a v trendoch informačných systémov v tejto oblasti. Vzhľadom na inovácie a moderné technológie v medicíne sa stávajú čoraz žiadanejšími profesionálmi a partnermi v zdravotníckom prostredí," uzavrela Valentovičová.