Bratislava 21.02.2020 (Skolske.sk)
Jedným zo základných práv človeka je komunikovať a vzdelávať sa v materinskom jazyku. Za Medzinárodný deň materského jazyka bol vyhlásený 21. február na výročnej konferencii UNESCO v roku 1999. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Hucáková.
"Vieme, že mnohé jazyky status úradného a vzdelávacieho jazyka nemajú, mnohé ustupujú pod tlakom veľkých a väčšinových jazykov a globalizácie. Slovenčina, ktorá bola v minulosti tiež vystavená rôznym hrozbám a tlakom, je dnes rozvinutým a bohatým jazykom s množstvom regionálnych a sociálnych foriem a s vyspelým a fungujúcim spisovným jazykom," povedala riaditeľka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV Gabriela Múcsková. Práve Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV je pracoviskom, v ktorom sa sústreďuje základný výskum spisovných aj nespisovných útvarov slovenského národného jazyka. Z jeho výsledkov sú pre verejnosť najznámejšie a najpoužívanejšie slovníky. Zo slovníkov dostupných online na stránke www.slovnik.juls.savba.sk je najnavštevovanejší Slovník súčasného slovenského jazyka a Krátky slovník slovenského jazyka.
Jazykovedný ústav Ľudovíta Štúra SAV ponúka aj rôzne typy korpusov v rámci Slovenského národného korpusu, v ktorých sú sprístupnené rozsiahle elektronické databázy textov s možnosťou vyhľadávania. "Jazyková poradňa na portáli sme.sk obsahuje databázu takmer 6500 odpovedí a spätná väzba, ktorú dostávame, hovorí o tom, že ľudia po týchto informáciách veľmi často siahajú," doplnila Múcsková.
Pri príležitosti Medzinárodného dňa materinského jazyka sa v piatok o 19.30 h v Slovenskom národnom divadle v Bratislave uskutoční diskusia s odborníkmi z Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra SAV.