Londýn 31.01.2020 (TASR/Skolske.sk)
Po tzv. brexite by pre občanov EÚ prichádzajúcich do Británie mali platiť rovnaké pravidlá ako pre tých z krajín mimo Únie. Zatiaľ však nič nie je isté a o budúcnosti migračnej politiky by sa malo rozhodnúť v najbližších mesiacoch. Pre TASR to povedal analytik britského think tanku Institute for the Government Joseph Owen.
Podľa analytika je pravdepodobné, že britský premiér Boris Johnson presadí svoj sľub nového migračného systému na základe udeľovania bodov, či už za vysokoškolské vzdelanie, alebo pokročilú znalosť angličtiny. Inšpiroval sa Austráliou, no podľa Owena môže niektoré aspekty pomeniť.
Veľkú časť občanov EÚ v Británii, ktorých brexit zasiahne, tvoria študenti. Tí v súčasnosti platia rovnaké poplatky ako britskí občania a majú tiež nárok na študentskú pôžičku. Situácia sa však po brexite môže zmeniť a EÚ študenti budú môcť byť zaradení do kategórie tzv. "medzinárodných študentov," ktorí si štúdium musia hradiť dopredu iným spôsobom.
Väčšina univerzít v Británii vyjadruje solidaritu so svojimi súčasnými európskymi študentmi už od vyhlásenia výsledku referenda z roku 2016. O výške ročného školného - momentálne 9250 libier za bakalárske štúdium - však rozhoduje vláda, a nie jednotlivé školy. "Toto je téma pre nadchádzajúce rokovania počas prechodného obdobia. Zatiaľ ešte nebolo o ničom úplne rozhodnuté," vyjadril sa Owen.
Budúcnosť študentského programu Erasmus, vďaka ktorému môžu vysokoškoláci istý čas stráviť na inej zahraničnej univerzite v jednom v členských štátov EÚ, je zatiaľ taktiež neistá.
Oficiálny odchod Británie z EÚ je naplánovaný na piatok 23.00 h londýnskeho času. Británia tak ukončí svoje členstvo v európskom spoločenstve po 47 rokoch. V histórii Únie sa jedná o bezprecedentný krok.