Bratislava 13.01.2020 (Skolske.sk)
Pojem „mydlová bublina“, alebo len „bublina“, sa dá použiť pri prudkom zvýšení ceny akéhokoľvek aktíva. Aktívum je akákoľvek hodnota ako napríklad peniaze, akcie, nehnuteľnosť na trhu, alebo vo vlastníctve jednotlivca. Hovorovo sa používa slovo majetok.
Bublina vzniká ako výsledok procesu zvyšovania ceny. Prvé zvýšenie ceny vytvára nádeje na ďalšie zvýšenie ceny. To priťahuje ďalších nových kupujúcich. Sú nimi špekulanti. Kupujú nie preto, lebo vlastníctvo kúpeného majetku im prinesie zisk, ale preto, aby ho znovu výhodne predali.
Za zvyšovaním cien zvyčajne prichádza zlom. Ceny klesajú. Za ich poklesom niekedy nasleduje finančná kríza. Bublina sa odlišuje od procesu nazývaného slovom boom alebo zriedkavo búm. Počas bubliny ceny rastú prudšie a rýchlejšie, počas boomu ceny stúpajú plynulejšie a pomalšie. V minulosti vznikali také veľké cenové bubliny, že dostali pomenovanie mánia.
Prvou známou bublinovou mániou bola tulipánová bublina v Holandsku v rokoch 1634 – 1637. Začiatkom XVII. storočia sa v krajine začali pestovať tulipány. Stali sa populárnymi. Bol ale nedostatok cibuliek. Preto ich cena stúpala. Začiatkom storočia bola cena jednej cibuľky tulipánu 1 gulden. O niečo neskôr 1 000 guldenov.
Po zlome cien v roku 1637, sa ľudia dostali do ekonomických problémov. Mnoho obchodníkov zbankrotovalo alebo sa dostalo do konkurzu. Do veľkých problémov sa dostalo celé holandské hospodárstvo. Jednou z obetí krízy sa stal tiež maliar Rembrandt van Rijn (1606-1669). Prerobil na tulipánoch, ale na odbyt nešli ani jeho diela. Maliar tak bol donútený vyhlásiť úpadok a v roku 1657 musel svoj dom predať v dražbe.
Ďalšou mániou bola „missisipská“ bublina, ktorú spustil ekonóm John Law v rokoch 1719 - 1720. Ten založil firmu, ktorá mala obchodovať vo Francúzskej Luisiane. Vydala akcie a dividendy vyplácala bankovkami. Keď vláda vyhlásila, že bankovky nie sú kryté zlatom a ani striebrom, bublina praskla.
Bubliny na Slovensku vyvolali firmy Drukos výnos, Horizont Slovakia, B. M. G Invest, AGW a iné.