Bratislava 23.12.2019 (Skolske.sk)
Každý deň nakupujeme, konzumujeme a tvoríme množstvo odpadu. Často nerozmýšľame, ako je potravina zabalená a či ju vieme kúpiť inak. Máme svoje návyky. Niektoré reťazce začali vplyvom stále ohlasovaných klimatických zmien ponúkať iné riešenia. V Kauflande a Spari je možné kúpiť eko – vrecká na zeleninu, ovocie, pečivo a používať ich pri každom nákupe. Okrem toho sa dajú použiť papierové vrecká. Študenti 2.B Obchodnej akadémie Račianska v eTwinningovom projekte s názvom „ Unsere Welt, unser Klima“ chcú meniť svoje postoje. Spolu s talianskymi a poľskými rovesníkmi priniesli v projektovej aktivite „ Čo môžem urobiť ja osobne pre životné prostredie“ niekoľko dobrých nápadov.
Vianočné pečivo napiekla a zabalila babka nášho eTwinnera Martina, bylinky boli od vyučujúcej nemeckého jazyka a eko -vrecká nám ochotne ušila 80- ročná mama kolegyne T. Krajčovičovej. Ako sme k tomu prišli? Kolegyňa angličtinárka už dávnejšie nakupuje „ekologicky“ . Prináša si na nákup vlastné nádoby a vrecká, ktoré jej ušila mama, že starú nepotrebnú záclonu možno ešte využiť. Keď som od nej počula toto rozprávanie, požiadala som ju, či by jej mama neušila aj nám pre projekt vrecúška.
A tak na tohtoročných vianočných študentských trhoch pribudol aj eTwinningový predajný stánok. Čo sa predávalo? Okrem tradičného vianočného pečiva, ktoré malo papierový obal, sa dali kúpiť bylinkové čaje z vlastného eko – zberu, taktiež v papierových vrecúškach. Atraktívnym produktom boli eko – vrecká ušité zo staršej záclony, ktoré sa dajú použiť pravidelný nákup pekárskych výrobkov, ovocia a zeleniny a banánové jednohubky s prilepeným odkazom, čo môžeš urobiť pre prostredie ty
Všetky produkty slovenský predajný tím Michaela, Adriána a Michaela predával za symbolické ceny. V skupine sme diskutovali, čo urobíme so zarobenými peniazmi. Ostatní študenti majú svoje zisky – aj keď symbolické, pre seba. eTwinneri sa zhodli, že z peňazí skrášlime prostredie školy. Predbežný zisk je ca. 35.00 eur . Na jar kúpime malý stromček a niekoľko trvalých kvetov a zasadíme pred školou. Všetci naši „výrobcovia“ sa zriekli zisku v prospech krajšieho prostredia. A kto väčšinou nakupoval? Pedagógovia a zamestnanci školy, pričom eko – vrecká kúpilo 9 ľudí.
Nuž, stredoškoláci sa musia učiť ako byť zodpovednými voči prostrediu. eTwinningový projekt je dobrou inšpiráciou. A aké odkazy boli na jednohubkách? „ Trieď odpad, nekupuj nápoje v automatoch, zasaď kvet, kúp si kávu/čaj v šálke, používaj na nákup bavlnené tašky, šetri svetlo, šetri vodou pri umývaní, zhasni svetlo, ak nie si v miestnosti, nepoužívaj plastové vrecká na nákup, kupuj produkty v sklených obaloch a pod......“ Dievčatá si vyskúšali, že marketing a predaj nie sú také jednoduché a už vôbec nie v školskom prostredí.