Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
30.12.2019

Výberová chronológia úmrtí slovenských osobností

TASR prináša výberovú chronológiu úmrtí osobností Slovenska za rok 2019.

Foto: Pixabay

Bratislava 30.12.2019 (TASR)




      Bratislava 22. decembra (TASR) - V priebehu tohto roku na Slovensku zomrelo niekoľko významných osobností. TASR prináša výberovú chronológiu úmrtí osobností Slovenska za rok 2019.


      JANUÁR

      9. januára, Viktor Lukáč
      Po ťažkej chorobe vo veku 88 rokov zomrel rozhlasový a divadelný režisér Viktor Lukáč. S Československým rozhlasom v Bratislave začal spolupracovať v roku 1968. Režijne pripravil mnoho úspešných divadelných hier a rozhlasových dramatizácií.

      13. januára, Alena Skokanová
      Vo veku 77 rokov zomrela dlhoročná členka činohry Štátneho divadla Košice, herečka Alena Skokanová. V košickom divadle stvárnila veľa postáv v rozprávkach, jej herectvo postupne vyzrelo do výrazne komediálnych polôh.

      22. januára, Štefan Kordiak
      Vo veku 77 rokov zomrel bývalý hokejista Štefan Kordiak. Člen legendárneho slovanistického útoku "sršňov" Pavol Michalec - Ivan Grandtner - Kordiak hrával za PS Poprad, Slovan Bratislava a Duklu Košice.

      28. januára, Eugénia Vyskočilová
      Vo veku 89 rokov zomrela politická väzenkyňa Eugénia Vyskočilová Anoškinová. Spolu s bratom v roku 1952 pomohla kamarátovi pri úteku za hranice, za čo ju zatkli a odsúdili za vlastizradu. Z väzenia ju prepustili 18. júla 1956. Po odpykaní trestu začala pracovať ako účtovníčka v Želiezovciach, neskôr ako technička v Bratislave.


      FEBRUÁR

      2. februára, Imrich Kružliak
      Vo veku 104 rokov zomrela osobnosť slovenského povojnového exilu, politik, krajanský pracovník, organizátor kultúrneho a politického života, redaktor, publicista, básnik, spisovateľ, historik a prekladateľ Imrich Kružliak.

      11. februára, Vladimír Ľach
      Vo veku 70 rokov zomrel bývalý dlhoročný regionálny rozhlasový spravodajca Vladimír Ľach. Rodák z Levoče takmer celý profesionálny život spravodajsky pokrýval dianie v Žiline a okolí. Pre Slovenský rozhlas začal pracovať v roku 1983.

      20. februára, Juraj Marik
      V Slovenskom Komlóši na juhu Maďarska zomrel vo veku 85 rokov slovenský učiteľ, básnik a podnikateľ Juraj Marik. Narodil sa v roku 1933 v Békešskej Čabe, pochádzal z chudobnej roľníckej rodiny. Časť svojho života vyučoval slovenčinu a zastával rôzne funkcie. Publikovať začal v roku 1976.


      MAREC

      5. marca, Mária Rudavská
      Vo veku 77 rokov zomrela v Bratislave výtvarníčka Mária Rudavská. Na výtvarnú scénu nastúpila začiatkom 60. rokov 20. storočia po absolvovaní Strednej školy umeleckého priemyslu v Bratislave. Dielo Rudavskej bolo viackrát ocenené na medzinárodných fórach.

      9. marca, Albert Marenčin
      Vo veku nedožitých 97 rokov zomrel slovenský dramaturg, scenárista, prekladateľ, prozaik, básnik, surrealista, výtvarník a kolážista Albert Marenčin, významná osobnosť slovenskej kultúry. Skôr, ako sa zamestnal v Slovenskom filme, bol redaktorom Spravodajskej agentúry Slovenska, denníka Národná obroda a tiež hlásateľom a redaktorom československého vysielania Francúzskeho rozhlasu v Paríži.

      11. marca, Emil Kosír
      Vo veku nedožitých 82 rokov zomrel dlhoročný herec Divadla J. G. Tajovského (DJGT) vo Zvolene Emil Kosír. V minulosti bol v DJGT aj riaditeľom, umeleckým vedúcim a spoluzakladateľom festivalu Zámocké hry zvolenské. Do divadla nastúpil v roku 1959 a aj po svojom odchode do dôchodku v ňom hosťoval. Presvedčivo stvárňoval komické a tragikomické postavy i postavy v drámach a v rozprávkach.

      14. marca, Ján Patarák
      Vo veku 82 rokov zomrel prozaik, scenárista a dramatik Ján Patarák. Po štúdiách krátko pracoval ako redaktor Československého rozhlasu v Košiciach, potom sa stal redaktorom denníka Smena a neskôr redaktorom vysielania pre deti a mládež košickej televízie. Pre odmietavé postoje k augustovým udalostiam 1968 nemohol publikovať. Od roku 1992 bol šéfredaktorom národnostného vysielania Slovenského rozhlasu v Prešove.

      29. marca, Akvinas Juraj Gabura
      Vo veku 104 rokov zomrel otec slovenskej dominikánskej rodiny Akvinas Juraj Gabura. Bol pravdepodobne najstarším rehoľníkom a kňazom na Slovensku. V novembri 1952 bol odsúdený na doživotie za takzvaný trestný čin vlastizrady, pretože vyspovedal príslušníkov Bielej légie. Po ôsmich rokoch väznenia ho prepustili na amnestiu. Pracoval ako robotník a skladník a popritom sa venoval apoštolátu v rodinách, ako aj ilegálnej obnove dominikánskej rehole na Slovensku.


      APRÍL

      5. apríla, Igor Dobiš
      Vo veku 77 rokov zomrel režisér spravodajských a dokumentárnych filmov Igor Dobiš. Venoval sa publikačnej činnosti, prispieval do denníka Práca, Smena, Ľud a v dvojtýždenníku Film a divadlo. Bol spoluautorom Malej encyklopédie žurnalistiky. V roku 2003 získal jeho film Z labyrintu sveta do raja duše o Kolomanovi Sokolovi Cenu európskeho kultúrneho dedičstva.

      12. apríla, Blažena Kočtúchová
      Vo veku nedožitých 86 rokov zomrela prvá interná televízna hlásateľka bratislavského štúdia Československej televízie Blažena Kočtúchová. Za svoju prácu získala ocenenie Zlatý krokodíl za prínos do televíznej tvorby a v roku 1968 sa dostala do hodnotenia pri udeľovaní cien v Barcelone za hlásateľský prínos.

      14. apríla, Jaroslav Blaho
      Vo veku 76 rokov zomrel stály spolupracovník Slovenského národného divadla Jaroslav Blaho. Bol jedným z najvýznamnejších slovenských teatrológov, erudovaným znalcom a neúnavným popularizátorom operného umenia.

      15. apríla, Martin Slobodník
      Vo veku 49 rokov zomrel dekan Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (FF UK) v Bratislave profesor Martin Slobodník. Venoval sa najmä dejinám čínsko-tibetských vzťahov a náboženskej politike v Číne. V rokoch 1994 – 2000 pôsobil v Ústave orientalistiky Slovenskej akadémie vied. Od 1. februára 2019 pôsobil ako dekan FF UK.

      16. apríla, Milan Žitný
      Vo veku 71 rokov zomrel prekladateľ a pedagóg Milan Žitný z Katedry nemeckého jazyka a literatúry Pedagogickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave. Bol autorom mnohých štúdií o nemeckej a severskej literatúre 18. až 20. storočia, ktoré vyšli na Slovensku i v zahraničí. Za svoju prekladateľskú činnosť bol viackrát ocenený.

      20. apríla, Peter Colotka
      Vo veku 94 rokov zomrel komunistický politik a dlhoročný slovenský premiér Peter Colotka. Počas komunistického režimu zastával viaceré významné politické funkcie, v roku 1969 bol predsedom Federálneho zhromaždenia ČSSR, viac ako 19 rokov pôsobil ako predseda slovenskej vlády.

      20. apríla, Viktor Oravec
      Vo veku 90 rokov zomrel rozhlasový moderátor Viktor Oravec. Jeho meno bolo spojené najmä s rozhlasovou reláciou Na modrej vlne. V roku 1960 začal kariéru v rozhlase. Okrem relácie na Modrej vlne pripravoval aj Mikrofórum a Svet mladých.

      24. apríla, Iva Vaňková
      Vo veku 94 rokov zomrela pedagogička Iva Vaňková. Zaslúžila sa najmä o rozvoj odboru liečebná pedagogika. Stála aj pri zrode národnej kultúrnej pamiatky SR Detského mestečka Zlatovce.


      MÁJ

      11. mája, Mária Solanová
      Vo veku 85 rokov zomrela scenáristka Mária Solanová, manželka významného slovenského režiséra a scenáristu Petra Solana (1929 - 2013). Podieľala sa na scenároch viacerých dokumentárnych filmov, ktoré jej manžel režíroval, napríklad Všetko má svoj čas, Architekt Dušan Kuzma či Balkón plný plienok.

      12. mája, Ján Valentík
      Vo veku 78 rokov zomrel bývalý dlhoročný člen Rozhlasového hereckého súboru v Bratislave Ján Valentík. Známy bol aj ako spevák ľudových piesní a moderátor. Bol vyhľadávaným interpretom poézie.

      18. mája, Karol Kahoun
      Vo veku 88 rokov zomrel historik umenia a pedagóg Karol Kahoun. Bol nositeľom Radu Ľudovíta Štúra II. triedy. Zasadzoval sa za záchranu pamiatok a prispieval k formovaniu zásad pamiatkovej starostlivosti na Slovensku. Bol dlhoročným členom medzinárodnej organizácie výtvarných kritikov AICA pri UNESCO, v ktorej zastával funkciu podpredsedu jej československej sekcie.

      22. mája, Dušan Mitana
      Vo veku 72 rokov zomrel slovenský spisovateľ, scenárista, básnik, dramatik a publicista Dušan Mitana. Patril medzi prvých autorov experimentátorskej a postmodernistickej prózy v slovenskej literatúre. Jeho debutové dielo Psie dni (1970) je dodnes považované za jednu z najlepších zbierok poviedok v slovenskej literatúre.

      29. mája, Miloslav Mojžiš
      Vo veku nedožitých 61 rokov zomrel po ťažkej chorobe hudobník, skladateľ, producent, scenárista a spisovateľ Miloslav Mojžiš. Bol autorom piatich opier, štyroch oratórií, viac ako 20 muzikálov, ôsmich kníh, scénickej hudby, scenárov, hudobných produkcií i zvučiek pre športové podujatia či televízne relácie. Založil Festival stredoškolských skupín a Košický hudobný maratón.

      30. mája, Silvia Petöová
      Vo veku 50 rokov zomrela herečka a moderátorka Silvia Petöová. Niekoľko rokov pôsobila na Novej scéne v Bratislave a v trnavskom divadle. V Slovenskom národnom divadle hosťovala. Účinkovala vo viacerých predstaveniach v Divadle Astorka Korzo '90. Často hrala v televíznych seriáloch.


      JÚN

      2. júna, Jaroslav Čorba
      Vo veku 77 rokov zomrel Jaroslav Čorba. Bol dramaturgom a autorom mnohých televíznych relácií. Preslávil sa najmä ako autor obľúbenej relácie RTVS Duel.

      7. júna, Jozef Minárik
      Vo veku 77 rokov zomrel čestný prezident Dobrovoľnej požiarnej ochrany (DPO) SR Jozef Minárik, ktorý v rokoch 2002 - 2012 pôsobil ako jej prezident. Dôležité poslanie splnil v úsilí o zachovanie hasičskej jednoty na začiatku 90. rokov, ako aj v rokoch postupnej transformácie DPO na občianske združenie.

      9. júna, Tibor Kováč
      Vo veku 82 rokov zomrel fotograf udalostí z augusta roku 1968 Tibor Kováč. Ako fotoreportéra ho ťažko zranili 21. augusta 1968 v Košiciach, následkom zranenia ostal pripútaný na invalidný vozík. Aj napriek tomu sa mu podarilo urobiť v ten deň zábery, ktoré 20 rokov skrýval v invalidnom vozíku pred Štátnou bezpečnosťou. Neskôr boli publikované aj v zahraničí. Po roku 1989 ho rehabilitovali.

      13. júna, Lýdia Volejníčková
      Vo veku 66 rokov zomrela speváčka Lýdia Volejníčková. Do povedomia vstúpila v 90. rokoch pôsobením v televíznej hudobnej relácii Repete. Preslávila sa piesňou Keď si sám. K jej známym hitom patrili aj skladby Smoliar a Haló tam naspievané s Michalom Dočolomanským.

      19. júna, Ľuboš Šefčák
      Vo veku nedožitých 90 rokov zomrel spoluzakladateľ štúdia žurnalistiky na Slovensku Ľuboš Šefčák. Pôsobil ako pedagóg Katedry novinárstva Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

      23. júna, Igor Gallo
      Vo veku 83 rokov po dlhej a ťažkej chorobe zomrel básnik, prozaik, kultúrny publicista a člen Spolku slovenských spisovateľov Igor Gallo. Debutoval v roku 1963 básnickou zbierkou Tvárou k príchodu. Venoval sa aj próze.

      23. júna, Viola Muránska
      Vo veku 82 rokov zomrela textárka populárnych piesní 60. a 70. rokov, dramaturgička a rozhlasová režisérka Viola Muránska. Od roku 1965 až do odchodu do dôchodku v roku 1994 bola režisérkou v Slovenskom rozhlase v Bratislave.

      24. júna, Juraj Bindzár
      Vo veku 76 rokov zomrel režisér a spisovateľ Juraj Bindzár. Režíroval divadelné inscenácie aj filmy, písal scenáre, rozhlasové aj divadelné hry. Okrem toho bol publicistom, pesničkárom a básnikom. Trikrát sa stal finalistom ceny Anasoft litera.

      27. júna, Peter Glocko
      Vo veku 73 rokov zomrel spisovateľ a scenárista Peter Glocko. Ako spisovateľ sa zameral na dva základné tvorivé okruhy - modernú autorskú rozprávku a historické a psychologické romány pre mládež. Pri ich písaní vychádzal z ľudových povestí a historické fakty viazal s príbehom. Napísal vyše 20 kníh pre deti a mládež.

      30. júna, Jozef Komorník
      Vo veku 69 rokov zomrel bývalý dlhoročný dekan Fakulty managementu Univerzity Komenského Jozef Komorník. V roku 1991 fakultu spoluzakladal.


      JÚL

      13. júla, Imrich Lukáč
      Vo veku 69 rokov zomrel po ťažkej chorobe bývalý hokejový útočník Imrich Lukáč. Člen legendárneho bratského útoku s Vincentom a Jozefom odohral v najvyššej československej súťaži 149 zápasov, v ktorých strelil 49 gólov.

      15. júla, Anton Janitor
      Vo veku 81 rokov zomrel slovenský vedec a dlhoročný člen Slovenskej akadémie vied Anton Janitor. Bol odborníkom v oblasti fytopatológie a mykológie. Bol nositeľom viacerých ocenení na Slovensku i v Českej republike.

      17. júla, Maroš Bančej
      Vo veku 58 rokov zomrel slovenský spisovateľ, básnik, textár a publicista Maroš Bančej. Pracoval ako šéfredaktor časopisu pre mladú literatúru Dotyky, aj ako šéfredaktor vydavateľstva ARS LITERA. Šéfoval aj Rádiu Devín.

      26. júla, Ferdinand Milučký
      Vo veku 89 rokov zomrel jeden z najvýznamnejších slovenských architektov druhej polovice 20. storočia Ferdinand Milučký. Medzi jeho známe a oceňované projekty patria Krematórium a urnový háj v Bratislave, Dom umenia v Piešťanoch alebo bratislavské sídlisko Trávniky. Autorsky sa podieľal aj na budovách československých, dnes už slovenských, veľvyslanectiev v Moskve a Ríme.

      29. júla, Ivan Golian
      Vo veku 74 rokov zomrel Ivan Golian, syn generála a veliteľa 1. povstaleckej československej armády na Slovensku a organizátora Slovenského národného povstania Jána Goliana.

      31. júla, Boris Latta
      Vo veku 66 rokov zomrel dlhoročný redaktor denníka Pravda Boris Latta. Vo svojich článkoch sa venoval regionálne témam z Ruska, Ukrajiny a Blízkeho východu.


      AUGUST

      6. augusta, Miloš Kovačka
      Vo veku nedožitých 79 rokov zomrel dlhoročný vedecký pracovník Matice slovenskej a Slovenskej národnej knižnice Miloš Kovačka. Bol známy ako knihovník, vynikol i v oblasti literárnej vedy, v ktorej sa prezentoval ako literárny historik, archivár a editor.

      6. augusta, Igor Peter Meluzin
      Vo veku 71 rokov zomrel výtvarník Igor Peter Meluzin, autor brisknej imaginácie a intelektu, absurdnej metafory, dadaistickej nadsádzky a čierneho humoru, majster slovnej i obrazovej irónie. Fotograf, maliar a grafik bol výrazným predstaviteľom slovenskej výtvarnej scény a pred rokom 1989 bol súčasťou neoficiálnej scény a jednou z kľúčových postáv akčného umenia na Slovensku.  

      8. augusta, Marián Puobiš
      Vo veku 72 rokov zomrel významný televízny a filmový dramaturg i scenárista Marián Puobiš. Dlhodobo pôsobil v Československej a neskôr v Slovenskej televízii. Podieľal sa na vzniku viac ako 150 televíznych inscenácií či filmov.

      12. augusta, Katarína Minichová
      Vo veku nedožitých 70 rokov zomrela Katarína Minichová, dramaturgička, scenáristka a programová riaditeľka Bienále animácie Bratislava, medzinárodného festivalu animovaných filmov v Bibiane. Pracovala v Československej televízii a neskôr v Slovenskej televízii. Bola súčasťou tvorivej skupiny večerníčkov.

      14. augusta, Peter "Ďuďo" Dudák
       Vo veku 46 rokov zomrel po ťažkej chorobe spevák slovenskej kapely Hex Peter "Ďuďo" Dudák. Spevák, autor hudby a producent s kapelou v tomto roku oslavoval 30 rokov na hudobnej scéne.

      15. augusta, Ignác Bizmayer
      Vo veku 97 rokov zomrel slovenský keramikár a národný umelec Ignác Bizmayer. Vo svojej tvorbe sa zameriaval na výtvarné stvárnenie bohatých slovenských krojov, remeselníkov, muzikantov, svätcov a početných slovenských ľudových tradícií a zvykov. Od roku 2003 bol držiteľom najvyššieho štátneho vyznamenania Pribinovho kríža I. triedy za mimoriadne významné zásluhy v oblasti výtvarného umenia a figurálnej tvorby.

      20. augusta, Viliam Jablonický
      Vo veku 71 rokov zomrel spisovateľ, novinár, kritik umenia a  pedagóg Viliam Jablonický. Bol členom a tajomníkom Slovenského centra PEN, členom Klubu spisovateľov literatúry faktu i Spolku slovenských spisovateľov. Ako autor a spoluautor napísal viac ako 40 kníh o dejinách kina a umenia.

      21. augusta, Peter Baláž
      Vo veku nedožitých 65 rokov zomrel odborník v oblasti medzinárodného obchodu profesor Peter Baláž. Pôsobil 41 rokov na Obchodnej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave. Bol poradcom ministerstiev, bánk, členom dozorných rád a vedeckých rád univerzít doma a v zahraničí.


     
 SEPTEMBER

      2. septembra, Mária Rumanová
      Vo veku 30 rokov zomrela režisérka a dokumentaristka Mária Rumanová. Jej filmovým debutom bol dokument pod názvom Hotel Úsvit, ktorý prezentovala aj na medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov v Amsterdame v roku 2016.

      21. septembra, Viera Budská-Kačáni
      Vo veku 73 rokov zomrela kultúrna redaktorka, výtvarníčka, kurátorka výstav a autorka niekoľkých monografií Viera Budská-Kačáni. Ako redaktorka pracovala v časopisoch Sloboda, Kultúrny život a Národná obroda. Venovala sa i kurátorstvu výstavných podujatí, ako aj písaniu scenárov, monografií a recenzií.

      23. septembra, Viliam Ján Gruska
      Deň pred 83. narodeninami zomrel v Bratislave scénograf, pedagóg, etnograf, dramaturg, scenárista a režisér Viliam Ján Gruska. Pôsobil v Lúčnici v 50. rokoch ako tanečník, sólista a choreograf, v 60. rokoch pracoval ako pedagóg tanca a choreograf v ľudovom súbore Technik. Pôsobil aj v Slovenskej televízii a na Divadelnej fakulte VŠMU.

      26. septembra, Viera Pawliková-Vilhamová
      Vo veku nedožitých 75. rokov zomrela afrikanistka Viera Pawliková-Vilhanová. Celý život pôsobila v Slovenskej akadémii vied na Ústave orientalistiky. Dlhé roky bola riaditeľkou medzinárodnej organizácie Fontes Historiae Africanae. Publikovala viacero kníh a množstvo vedeckých štúdií.


      OKTÓBER

      13. októbra, Lubomír Čížek
      Vo veku 87 rokov zomrel Lubomír Čížek, jeden zo zakladateľov Štátnej filharmónie Košice (ŠFK). Pôsobil aj ako riaditeľ Českej filharmónie.

      14. októbra, Peter Ottinger
      Vo veku nedožitých 67 rokov zomrel bývalý štátny tajomník ministerstva zdravotníctva, piešťanský lekár – ortopéd Peter Ottinger. Pôsobil aj ako mestský a krajský poslanec, riaditeľ piešťanskej nemocnice a prezident Asociácie nemocníc Slovenska.

      20. októbra, Miro Gregor
      Vo veku 88 rokov zomrel fotograf Miro Gregor. Ako grafický a obrazový redaktor pôsobil vo vydavateľstve Osveta v Martine, neskôr pracoval ako slobodný fotograf.

      26. októbra, Ivan Plander
      Vo veku 91 rokov zomrel prvý rektor Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka v Trenčíne, akademik Ivan Plander. Patril k významným priekopníkom informatiky a výpočtovej techniky na Slovensku. Bol spoluzakladateľom Ústavu technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied SAV.


      NOVEMBER

      2. novembra, Ivan Trančík
      Vo veku 83 rokov zomrel zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti I. TRAN a dlhoročný člen Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Ivan Trančík. Bol aktivistom za budovanie etických princípov v podnikaní i celej spoločnosti.

      9. novembra, Jozef Tuchyňa
      Vo veku 77 rokov zomrel v Piešťanoch generálplukovník, bývalý minister vnútra aj obrany, niekdajší náčelník generálneho štábu a bývalý poslanec Národnej rady SR Jozef Tuchyňa.

      14. novembra, Stanislav Martiš
      Vo veku 87 rokov zomrel dlhoročný sólista Štátneho divadla Košice Stanislav Martiš. V rokoch 1978 – 1984 bol šéfom košickej opery. Jeho lyrický tenor znel v košickom divadle od roku 1958 takmer tri desaťročia.

      16. novembra, Július Pašteka
      Vo veku 95 rokov zomrel literárny vedec, teatrológ, filmológ, prekladateľ a umenovedec profesor Július Pašteka. Publikoval knižne a časopisecky niekoľko stoviek príspevkov a prekladov, napísal niekoľko stoviek vedeckých štúdií či publikoval viaceré významné diela najmä z oblasti slovenskej histórie a svetovej drámy.

      22. novembra, Ján Valach
      Vo veku 94 rokov zomrel v Antverpách dirigent, organista a hudobný skladateľ Ján Valach. Zložil vyše 120 skladieb.

      25. novembra, Monika Potokárová
      Vo veku 27 rokov zomrela slovenská herečka Monika Potokárová. Patrila k najobsadzovanejším herečkám činoherného súboru Slovenského národného divadla, mala v repertoári 12 postáv. Išlo o jednu z najtalentovanejších predstaviteliek mladej hereckej generácie.

      25. novembra, Rastislav Bohuš
      Vo veku 71 rokov zomrel slovenský scénograf, kostymér, maliar Rastislav Bohuš, ktorý takmer 20 rokov pôsobil ako scénograf a výtvarník v Divadle J. G. Tajovského vo Zvolene.


      DECEMBER

      4. decembra, Mons. Ján Eugen Kočiš
      Vo veku 93 rokov zomrel v Prešove Mons. Ján Eugen Kočiš, emeritný pomocný biskup gréckokatolíckeho Pražského apoštolského exarchátu a abrittský titulárny biskup. Kočiš bol druhým najstaršie žijúcim biskupom byzantskej tradície na svete.

Text...

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]