Bratislava 19.12.2019 (Skolske.sk)
Aké budú dôsledky štvrtej priemyselnej revolúcie na ekonomiku a spoločnosť? Odpoveď na túto otázku nie je jednoduchá. Dotýka sa hrubého domáceho produktu, čo je súčet hodnoty vyrobených a dodaných tovarov a služieb za jeden rok. A nielen. Pojem Priemysel 4.0 bol po prvýkrát použitý v roku 2013 nemeckom Hannoveri pod pojmom Industrie 4.0 a vznikol na popud nemeckej vlády v okamihu analyzovania toho, aký dopad budú mať nové technológie na hospodárstvo krajiny. Slovenská ekonomika je veľmi úzko previazaná s nemeckou na spoločnom európskom trhu a preto sa jej bude proces najbližších rokov významne dotýkať.
Aký má vplyv štvrtá ekonomická revolúcia na reálnu ekonomiku? Existujú ekonomicko-technickí pesimisti. Podľa nich sú všetky možnosti digitálnej revolúcie vyčerpané. Rast produktivity práce nie je už možný. Technickí optimisti tvrdia, že príde výbuch, ktorý bude viesť k rastu ekonomiky. Nič iné nám nezostáva, len veriť pragmatizmu. Ekonomika predpokladá, že nové technológie vedú k deflácii, teda k zníženiu cien tovarov a služieb. Okrem iného nové technológie môžu znamenať pokles miezd. Zároveň nižšie ceny môžu znamenať zvýšenú spotrebu za nižšie ceny.
Po skončení svetovej finančnej a ekonomickej krízy ekonóm Alvin Hansen povedal, že prichádza obdobie stálej stagnácie. Hovoria o nej americkí ekonómovia Larry Summers a Paul Krugman. Stála stagnácia znamená stály nedostatok dopytu.
Ak bude predpoklad svetovej stagnácie správny, tempo globálneho rastu sa bude znižovať. Ak si prestavíme, že svetová ekonomika bude ročne rásť o dve percentá, hrubý domáci produkt sa zväčší dvojnásobne o 36 rokov.. Ak by bol ročný rast hrubého domáceho produktu 5%, hrubý domáci produkt by sa zdvojnásobil za 15 rokov.