Bratislava 17.12.2019 (Skolske.sk)
Slovo revolúcia znamená prudké zmeny. Odohrávali sa počas historického vývoja ľudstva. Nové technológie a nové spôsoby vnímania sveta vyvolávali zmeny v ekonomike a v spoločnosti. Aké sú megatrendy, alebo najväčšie smery vývoja ekonomiky a priemyslu v budúcnosti?
Nové objavy majú jednu spoločnú zvláštnosť. Efektívne využívajú výpočtovú techniku. Všetko čo je nové v priemysle a ekonomike je spojené s veľkým množstvom údajov spracovaných výpočtovou technikou. Napríklad analýza DNA, čo je nukleová kyselina, nositeľky genetickej informácie všetkých organizmov, by nebola možná bez výpočtovej techniky. Perspektívne roboty tiež nemôžu existovať bez umelej inteligencie, ktorej základom je tiež výpočtová technika. Existujú tri najväčšie smery vývoja priemyslu, ekonomiky a spoločnosti. Prvý je fyzický. Druhý je digitálny. Tretí je biologický. Všetky sú vzájomne prepojené. Rôzne technológie využívajú rôzne prednosti vzájomne, na základe ich kombinácie.
Akú úlohu, v nových veľkých smeroch vývoja ekonomik,y budú hrať takzvané veľké údaje? Termín veľké údaje priniesol Clifford Lynch, šéfredaktor najstaršieho časopisu venovanému vede Nature. Pred niečo viac ako desiatimi rokmi vydal monotematické číslo. Jeho názov znel: „Ako môžu budúcnosť vedy ovplyvniť technológie otvárajúce možnosti práce s veľkými objemami údajov?“ Boli v ňom zozbierané články venované rastúcemu množstvu rôznorodých údajov. Teoretické názory podporili aj praktické údaje. V roku 2011 analytická firma Gartner predpovedala, že veľké údaje ovplyvnia informačné technológie v oblasti výroby, zdravotníctva, obchodu, riadenia štátu.. Je to všade tam kde sú individuálne údaje a je ich veľa. Najväčšie smery vývoja v ekonomike a priemyslu budú založené na veľkom množstve údajov.