Oficiálny portrét prezidenta SR je možné objednať TU
Autor textu: TASR
16.12.2019

Žilina: Žiaci spoznávali tradície a učili sa ľudové remeslá

Do projektu sa  zapojilo zhruba 350 detí.

Foto: text

Bratislava 16.12.2019 (Skolske.sk)

Tradičnú ľudovú kultúru spoznávali žiaci materských, základných a stredných škôl od septembra do decembra prostredníctvom projektu Bližšie k tradíciám, ktorý pripravilo Krajské kultúrne stredisko (KrKS) v Žiline. TASR o tom informovala Daniela Srnanková z KrKS.     

Cieľom projektu bolo priblížiť tradičnú ľudovú kultúru deťom a mládeži, poukázať na jej hodnotu a význam v našej spoločnosti, vysvetliť zvyky a obyčaje, ich význam, vážnosť a zmysel. Ale tiež vzbudiť u detí záujem o tradičné ľudové remeslo a naučiť ich zručnostiam, ktoré im chýbajú.

Doplnila Srnanková.

      Do projektu sa podľa nej zapojilo zhruba 350 detí prostredníctvom vopred objednaných prednášok a remeselných dielní. "Ďalších približne 70 detí sa zúčastnilo na vianočnej výstave tradičných remeselných výrobkov, počas ktorej videli živé ukážky ľudovoumeleckej tvorby. A aj tradičnú ľudovú izbu, v ktorej ich slovom sprevádzala etnologička. Počas tvorivých remeselných dielní sa deti učili plstenie, servítkovú techniku, drôtovanie, prácu so šúpolím i zdobenie medovníkov. Z každej remeselnej dielne si odniesli svoj výrobok," uviedla Srnanková.

      Základnou témou prednášok boli kalendárne obyčaje z tradičnej kultúry Slovenska - žatevné práce a dožinky, dušičky, stridžie dni, adventné a vianočné zvykoslovie. "Deti sa interaktívne zapájali do prednášok výrobou dožinkového venca, liatím olova na Ondreja, prípravou tradičného štedrovečerného stola a učili sa aj vianočné vinše. Na prednáškach a remeselných dielňach sa zúčastnili aj pedagógovia, ktorí budú môcť získané poznatky ďalej využiť vo výchovno-vzdelávacom procese," dodala Srnanková.
​​​​​​​
      Projekt Bližšie k tradíciám finančne podporilo mesto Žilina.

November 2024

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
-
Napíšte nám [email protected]