Autor textu: Školské.sk
06.12.2019

RTVS zverejnila prvé zábery z vianočnej rozprávky

Bude mať premiéru na Štedrý večer.

Foto: RTVS

Bratislava 06.12.2019 (Skolske.sk)

Čarovný kamienok je rozprávka o plnení želaní, sile ľudskej lásky, ale najmä o láske k prírode. Príroda je nielen hlavným motívom rozprávky, ale aj titulnej skladby v Tichu. Diváci sa 24. decembra môžu tešiť na láskyplný rozprávkový príbeh a krásne zábery slovenskej a moravskej prírody. RTVS rozprávku natáčalo v lokalitách ako Ľubochnianska dolina, Krupinské bralce, Kvačianska dolina, Červený kameň či Priepasť Macocha.
 
„Vo videoklipe uvidia diváci nielen krásne scenérie, v ktorých sme točili. Stretnú sa aj s hlavnými hrdinami Čarovného kamienka a lesnými vládcami či bytosťami. Tí sa snažia les zachrániť pred mladým grófom, ktorý ho chce zo svojej chamtivosti zničiť,“ prezradila režisérka rozprávky a videoklipu Kristína Herczegová.  Pieseň nahral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu a naspievala folková speváčka Veronika Rabada.
 
Videoklip k skladbe V tichu a prvé zábery z rozprávky Čarovný kamienok: 


 
Vianočnú rozprávku Čarovný kamienok odvysiela RTVS v premiére na Štedrý deň o 19:45 na Jednotke.
 

pic
Foto: RTVS

Príbeh rozprávky


V jednej rozprávkovej krajine žili ľudia dlhé roky spokojne, mali svoje bežné radosti aj starosti, tešili sa z prírody naokolo, majestátneho lesa. Neprekážalo im, že je panstvo opustené a nemajú žiadneho pána. Mali pokoj a mohli si žiť slobodne. Nikto netušil, že príchod panstva znamená zmenu života k horšiemu. A netušili to ani obyvatelia lesnej ríše, ktorá bola nielen krásna, ale aj zvláštna. Okrem divých zvierat, vtákov a motýľov tu žili aj víly, škriatkovia, trpaslíci a iné čarovné a viac či menej očarujúce stvorenia, ľudskému oku neviditeľné.
​​​​​​​
Vládcovia lesa darovali strigôňom Bendegúzovi (Ady Hajdu) a Sebele (Zuzana Bydžovská) čarovný kamienok, ktorý mal moc plniť ľudské želania. Strigôni uzatvorili stávku, či ľudia moc čarovného kamienka zneužijú, alebo použijú na dobré skutky. A tak sa kamienok dostal do sveta ľudí a pokojný život obyvateľov lesa, malebnej dediny a panstva čakali veľké zmeny. Na panstvo v sprievode komorníka Vendelína (Jakub Rybárik) a sestry Júlie (Kristína Spačová) prichádza mladý gróf Henrich (Daniel Žulčák), ktorého úlohou je zveľadiť majetok a naučiť sa hospodáriť. Henrich, ktorý má obrovské podlžnosti a množstvo negatívnych charakterových vlastností, má však iný úmysel. Rozhodne sa vyrúbať les. Do cesty sa mu však postavia nielen obyvatelia lesa, ale aj mlynár Matúš (Jakub Jablonský) a jeho sestra, grófka Júlia. Čo sa stane s čarovným kamienkom? Vyhrá stávku Bendegúz, či Sebela?
 

pic
Foto: RTVS
Čo treba vedieť o koronavíruse

August 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
-
-
-
-
-
-

Prehľad udalostí:

Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131