Prešov 20.11.2019 (Skolske.sk)
Netradičné matematické stretnutia patria medzi obľúbené činnosti nadaných detí z Prešova. Práve experimenty a pokusy často spestria vyučovanie matematiky a prinášajú odpovede na matematické otázky. Medzi obľúbené hodiny patrila matematická hádanka - Möbiov pásik.
Na „krúžok z papiera“ postačí dlhší pásik asi 2-4 cm široký. Keby sme chceli obyčajný krúžok, stačí konce pásika papiera jednoducho zlepiť dokopy. Möbiov pásik mení tradičný spôsob výroby – pred lepením je potrebné otočiť jeden koniec o 180 stupňov a až potom konce zlepiť. Následne je možné začať so skúmaním jeho vlastností...
Netradičný pásik (páska) má len jednu stranu a jednu hranu. Je to jednoduchý útvar. Názorne demonštruje javy, ktoré spôsobujú deformácie dvojrozmerného priestoru do tretieho rozmeru. Pri rozstrihnutí (v strede) vznikne jeden dlhý, niekoľkokrát pretočený pruh. Keď sa rozhodneme prestrihnúť pásik Möbiov pásik v strede, ale na okraji, vzniknú dva do seba vpletené pruhy (jeden dvakrát dlhší, druhý s vlastnosťami pôvodného pásika). Pri ďalšom strihaní budú nové pásky prepletené so všetkými predchádzajúcimi. Nemenej zaujímavým je pokus s kráčajúcim mravcom po páske, ktorý sme si nevyskúšali, ale logicky zdôvodnili.
Napokon vyskúšajte – neoľutujete, spoznajte super pásik.
Möbiov pásik získal svoje meno po pánovi Möbiovi (August Möbius, 1790 – 1868), nemeckom matematikovi a astronómovi, ktorého pokladajú za jedného zo zakladateľov topológie (matematická veda). Takmer súčasne s ním a nezávisle na ňom Möbiov pásik objavil aj iný matematik Johann Listing.