Bratislava 19.11.2019 (Skolske.sk)
Gymnázium Jána Hollého v Trnave oslavuje v utorok 100. výročie svojho založenia. Škola patrila medzi najväčšie gymnáziá na Slovensku, jej brány opustili stovky osobností, ktorých práca ovplyvnila spoločenské, hospodárske i kultúrne dianie krajiny. Na oslavu do Divadla Jána Palárika pozvali podľa spoluorganizátorky akcie Andrey Bánovej významných absolventov, súčasných i bývalých pedagógov a študentov.
V súčasnosti je zriaďovateľom gymnázia Trnavský samosprávny kraj, ktorého predseda Jozef Viskupič prišiel účastníkov stretnutia pozdraviť spolu s partnerskými školami z Česka a Nemecka. Vystúpili viaceré študentské formácie, medzi nimi i spevokol Cantica nova, ktorý pred polstoročím na gymnáziu vznikol. K výročiu škola vydala aj pamätnú knihu, ktorej autorkou je pedagogička Eva Starnová.
Gymnázium Jána Hollého je najstaršou nepretržite fungujúcou vzdelávacou inštitúciou v Trnave. Hoci oslavuje storočnicu, jeho skutočná história sa začala o 458 rokov skôr - v roku 1561, keď sa škola transformovala z ešte staršej kapitulskej školy a viedol ju rád jezuitov. Výnosom Ministerstva školstva a národnej osvety vzniklo 5. mája 1919 transformáciou Československé reálne gymnázium, ktoré už od začiatku (s výnimkou budovania socializmu) nieslo meno jedného zo svojich najslávnejších absolventov, národného buditeľa, kňaza a básnika Jána Hollého.
Celé generácie bývalých gymnazistov majú svoje štúdium spojené s budovou na Hollého ulici, ktorá je súčasťou Národnej kultúrnej pamiatky - komplexu objektov Trnavskej univerzity. Iba najmladšie ročníky už spomínajú na svoju alma mater inak. Od školského roku 2009/2010 začala škola fungovať v novom objekte Na hlinách, pretože cirkev si uplatnila na historický objekt reštitučný nárok.
Tablá, ktoré viseli v našej starej budove a teraz aj v novej, sú dokladom, koľkí významní ľudia boli našimi žiakm.
Povedal pred časom pre TASR teraz už bývalý riaditeľ školy Jozef Klotton. Na trnavské gymnázium chodili okrem iných poprední spisovatelia a básnici Miroslav Válek, Vojtech Mihálik, Blahoslav Hečko, Jozef Nižnánsky, Viliam Turčányi, Jozef Mihalkovič, František Šubík – Žarnov, ale aj Jur Palkovič a Ján Hollý. V triednych knihách sú zapísané aj mená hudobných skladateľov Mikuláša Schneidera Trnavského, jeho spolužiaka Zoltána Kodálya či Pavla Bagina a Ladislava Burlasa.
Medzi slávnymi absolventmi sú aj prvý predseda Matice slovenskej Štefan Moyzes, dramatik Ján Palárik, historik a pedagóg Adam František Kollár. Na štúdium boli prijatí i budúci herci Jozef Adamovič, Karol Čálik, Soňa Valentová, Dana Kufelová, z mladších potom Kamil Mikulčík, operný spevák Roman Remenár, speváčka Lucia Lužinská a režiséri Jakub Nvota, Dodo Gombár a Kamil Žiška. Trnavské gymnázium navštevoval športový redaktor Gabo Zelenay či zakladateľ denníka Sme Karol Ježík. Gymnazistom bol aj výtvarník a literárny teoretik Oskár Čepan, sochár, zakladateľ slovenského moderného sochárstva Ján Koniarek, divadelný vedec Ladislav Čavojský, historik Jozef Jablonický i viacerí chlapci, ktorí sa neskôr vydali na duchovnú dráhu, medzi nimi súčasný metropolita, arcibiskup Stanislav Zvolenský, kňaz Anton Srholec i Anton Hlinka. Na gymnázium chodil tiež "otec" vodnej sústavy Gabčíkovo Peter Danišovič, významný biológ Richard Kvetňanský, Ivan Wilhelm, neskorší rektor Karlovej univerzity v Prahe. K absolventom patria aj mnohí športovci, lekári, vedci, novinári a ďalší, ktorí sa radi k trnavskému gymnáziu hlásia.