Bratislava 16.11.2019 (Skolske.sk)
Autorská hra Jiřího Havelku, kabaret Dnes večer nehráme, zasadzuje do kontextu revolučných udalostí večer 17. novembra 1989, teda večer Nežnej revolúcie. Na dátum sa díva z humanitného hľadiska. Vyhýba sa politike. Pripúšťa ju, nekritizuje však ani nepotvrdzuje jej vtedy aktuálne vyjadrenia. Hľadisku sprostredkúva dialóg, ktorý prebehol pred tridsiatimi rokmi medzi divadelníkmi a návštevníkmi.
Zápletkou inscenácie Dnes večer nehráme sa preto stala práve otázka, či pokračovať v programe( v roku 1989 s hrou Triedny nepriateľ) alebo konfrontovať verejnosť. Divák sa preto poľahky vráti priamo do histórie.
Inscenačný tím sa postaral o autentické zachytenie atmosféry. Súčasťou sú totiž aj priami účastníci a pamätníci revolúcie – Emília Vášáryová, František Kovár a Emil Horváth.
Hra chronologicky podáva tok udalostí. Dramaturg stavia na archívnych listoch, ktoré sú priamou súčasťou dramatického textu. Okrem vyhlásenia Pražského národného divadla poslaného do rúk riaditeľa SND, sú zaradené vyjadrenia národného umelca Petra Dvorského, listy hercovi Milanovi Kňažkovi a listy občanov. Čítali sa aj oficiálne stanoviská zboru SND a ďalších slovenských divadiel.
Inscenácia nie je čierno-biela, díva sa na zmenu objektívne. Reportážny postoj o dianí v uliciach premosťujú obavy divákov čakajúcich na to, ako vláda rozhodne. Priblížené sú myšlienky pragmatickosti o budúcnosti štátu.
Slovenské národné divadlo v stej divadelnej sezóne odohrá Dnes večer nehráme ešte päťkrát, z toho aj pamätne na revolúciu, teda 17. novembra.