Bratislava 18.11.2019 (Skolske.sk)
Transformácia československej ekonomiky sa spája s masovou privatizáciou. Masová bola preto, lebo sa na jej mohlo podieľať celé obyvateľstvo staršie ako 18 rokov. Udiala sa kupónovou privatizáciou. Otcami tejto metódy boli českí ekonómovia Tomáš Ježek a Dušan Tříska. Keď ju vymýšľali chceli pre privatizáciu použiť niečo čo sa podobná na potravinové prídelové poukážky po 2. svetovej vojne. Vymysleli majetkové poukážky. Myšlienka sa použila aj v Britskej Kolumbii v Kanade.
Táto metóda masovej privatizácie sa použila v 90. rokoch v niektorých krajinách bývalého východného bloku, napr. v Česko-Slovensku, Rusku, Litve a Mongolsku. V podrobnostiach realizácie boli medzi jednotlivými krajinami značné rozdiely - napríklad kupón môže znieť na menu štátu alebo na účelovo vytvorenú „menu“ (body), a môže byť obchodovateľný alebo neobchodovateľný.
Ako fungovala kupónová privatizácia? Podstatou kupónovej metódy bolo to, že štát bezplatne rozdal občanom akcie podnikov. Každý občan, ktorý mal viac ako 18 rokov zaplatil 1035 korún za registráciu. Získal tým poukážky umožňujúce získanie akcií podnikov, Poukážky mali názov kupónová knižka. Stála 1000 korún plus 35 korún stála známka, ktorá oprávňovala k registrácii. Kupónová knižka obsahovala body. Body boli fiktívnym platidlom za akcie privatizovaných podnikov. Každá knižka obsahovala 10 poukážok po 100 investičných bodov. V Českej republike sa tak privatizovalo 988 podnikov a v Slovenskej republike 503 firiem. Akcie privatizovaných podnikov sa dali získať priamo, alebo prostredníctvom investičných privatizačných fondov.
Ako to prebiehalo? Obyvatelia sa objednávali akcie cez pobočky pošty. Prebiehala elektronická aukcia. V prvom kole bol kurz 33,33 bodov za jednu akciu. Celkom bolo päť aukcií, v ktorých sa menil kurz počtu bodov voči počtu akcií. Kto nechcel investovať priamo vložil svoje investičné body do fondov. Masová privatizácia sa v Československu urobila výmenou majetkových poukážok za akcie podnikov.