Bratislava 20.11.2019 (Skolske.sk)
Malá privatizácia je pojem, ktorý súvisí s transformáciou česko-slovenskej ekonomiky z centrálne plánovanej ekonomiky na trhovú ekonomiku. Prebiehala v rokoch 1990 až 1993. Bol to riadený predaj kedysi štátnych, menších súkromných prevádzok. Išlo o reštaurácie, predajne maloobchodu, a niektoré malé komunálne podniky. Preto sa pri slove privatizácia objavil prívlastok malá.
Ako prebiehala malá privatizácia? Malú privatizáciu upravoval zákon O prevode niektorých vecí z vlastníctva štátu do vlastníctva fyzických alebo právnických osôb. Bol prijatý v roku 1990. Do malej privatizácie vstupovali podniky, ktorých hodnota bola v priemere 1,5 milióna korún. Niektoré z nich mali hodnotu len niekoľko stotisíc korún. Boli preto teoreticky dostupné bežným obyvateľom. Celkom sa v Československu privatizovalo niečo menej ako 25 000 malých podnikov. Ich hodnota sa odhadovala na 33 miliárd korún.
Ako prebiehala malá privatizácia? Podniky sa predávali v dražbách. Vyvolávala sa ich cena. Kto ponúkol viac, vydražil podnik. Podstatou dražby je licitácia. Vec sa predáva verejne súčasne väčšiemu počtu záujemcov. V malej privatizácii sa použila anglická a holandská dražba. V anglickej dražbe je základná vyvolávacia cena a postupne sa zvyšuje ponuka. Ak niekto neponúkne viac, podnik je predaný. Holandská dražba nastupuje keď nikto neponúkne vyvolávaciu cenu. Cena sa postupne znižuje, pokiaľ niekto niečo neponúkne.
Malá privatizácia mala ekonomický efekt. Z bánk odčerpala prebytočné peniaze. Obyvatelia mali v bankách uložených asi 330 miliárd korún. Naštartoval maloobchod, ktorý sa otvoril zahraničnému tovaru. Zlepšili sa stravovacie služby. Ako by sme mohli daný proces zjednodušiť? Malá privatizácia je predaj malých podnikov v Československu súkromným osobám.