Bratislava 12.11.2019 (Skolske.sk)
Bojná je obec ležiaca v južnej časti Považského Inovca a sčasti na Nitrianskej pahorkatine, v údolí potoka Bojnianka, v nadmorskej výške asi 211 metrov .
Najstaršia zachovalá písomná zmienka o Bojnej pochádza z roku 1424. Obec však bola obývaná omnoho skôr. Najstaršie archeologické nálezy sú datované do mladšej doby kamennej.
V severozápadnej časti chotára obce sa nachádza hradisko Valy. Archeologické výskumy potvrdzujú, že hradisko bolo osídlené už 8. - 9. storočí a plnilo obrannú, obchodnú i misijnú úlohu.
Od roku 2007 Archeologický ústav SAV v Nitre tu vykonáva rozsiahly archeologický výskum, ktorý priniesol veľa nových poznatkov o živote ľudí v tejto lokalite. Bolo odkrytých viacero základov obydlí a výrobných dielní niekdajších obyvateľov. Časť artefaktov z hradiska Valy patrí do obdobia rozkvetu Pribinovho Nitrianskeho kniežatstva. Archeologické nálezy dokladajú kresťanskú vieru obyvateľov. Našli sa tu aj pozlátené plakety so sakrálnymi motívmi, bronzový zvon, kovania s motívom kríža a i. K zaujímavým artefaktom dokazujúcim, že na hradisku Valy žili aj obyvatelia vyšších spoločenských vrstiev patria náušnice a závesky. Archeologický výskum na hradisku prináša zakaždým zaujímavé artefakty dokazujúce, že Bojná bola hospodárskym a politickým centrom Nitrianskeho kniežatstva .
V obci sa nachádza Archeologické múzeum Veľkej Moravy. Expozícia múzea je pravidelne dopĺňaná o najnovšie výsledky vedeckých výskumov. Návštevníci obce majú možnosť navštíviť aj archeologické nálezisko, hradisko Bojná – Valy, ktoré sa nachádza v tichom, lesnom prostredí.
Z neskoršieho obdobia sa v obci zachovalo niekoľko stavebných pamiatok, ku ktorým patrí Kostol všetkých svätých z 18. storočia a synagóga z 19. storočia, Kaplnka Božského srdca Ježišovho a
Kaplnka sv. Urbana .
V obci sa nachádza Park sv. Jána de la Salle , zakladateľa spoločnosti Bratov škôl kresťanských. V blízkosti parku je Lurdská jaskyňa a Pamätník na počesť obetí 1. svetovej vojny.
Foto: Helena Rusnáková, november 2019.