Bratislava 09.11.2019 (Skolske.sk)
Nápad zrealizovalo občianske združenie Post Bellum a Nadácia Cvernovka. Výstava prebieha od 28. októbra do 31. januára.
V tomto roku si pripomíname 30. výročie pádu železnej opony, Nežnú revolúciu, kvôli ktorej si dnes žijeme, v rámci možností, dobre. Vďaka tejto výstave sa oku diváka dostane viacero informácii, ktoré sú zosumarizované a spracované prostredníctvom fotografií, zvukových záznamov alebo videí, v ktorých dotknuté osoby spomínajú na rok 1989. Hneď pri vstupe do haly Novej Cvernovky vám udrie do očí stena, ktorá pozostáva z faktov v kontexte doby revolúcie. Stena je graficky prepojená i so súčasnosťou, ktorá reflektuje rôzne udalosti z politiky, z umenia, či z bežného života. Spôsob stvárnenia je trefný a vtipný. Za túto výtvarnú reflexiu Nežnej revolúcie vďačíme zoskupeniu DZIVE – Natálii Jarembákovej, Slavomíre Ondrušovej a Ivane Šátekovej. Dievčatá týmto spôsobom reagovali na koláž dobových symbolov od Paľa Čejku.
Atmosféru revolúcie zvukovo približuje inštalácia Mariana Jaslovského. Fotografie z Novembra, ktoré nikdy neboli publikované poskytol Ján Šebík. Výstava sa snaží návštevníkom dať odpovede na otázky typu: ako a prečo Nežná revolúcia vznikla, ako vznikala a ako padala totalita? V Novej Cvernovke nájdete časovú os, ktorá ponúka obsahovú a vizuálnu podobu dôležitých udalostí východného bloku Európy. Dôraz je kladený na aktivity, ktoré predznamenávali pád režimu.
Pre nadšencov histórie sú pripravené podklady v podobe novín, v ktorých je spomínaná časová os opätovne zaznamenaná pod názvom: Vývoj udalostí smerujúcich k pádu komunistických režimov vo východnej a strednej Európe. Nájdete v nich analýzu pôvodných dvanástich revolučných požiadaviek. Ďalej v nich máte k dispozícii faksimile periodík: Pravda, Svobodné Slovo, či Verejnosť.