Bratislava 08.11.2019 (Skolske.sk)
V Štátnom pedagogickom ústave sa stretli na pracovnom rokovaní členovia nadrezortnej pracovnej skupiny pre celoživotné vzdelávanie pedagógov základných a stredných škôl v oblasti záležitostí Európskej únie. Krátkodobý cieľ, ktorý si stanovili na mítingu zástupcovia ŠPÚ a rezortu zahraničných vecí a európskych záležitostí , je aktualizácia vzdelávacích programov cez metodické usmernenie a konkretizácia tém pre pilotný vzdelávací seminár s workshopmi pre učiteľov a učiteľky predmetov zo vzdelávacích oblastí Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty. Dlhodobejším cieľom pracovnej skupiny je rozšírenie obsahu vzdelávacích programov o témy súvisiace s problematikou Európskej únie v súlade s pripravovaným systémovým modelom tvorby kurikula.
„Na rokovaní sme si konkretizovali postup pri napĺňaní zámeru, na ktorom sme sa dohodli so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Františkom Ružičkom. To znamená spoluprácu na príprave vzdelávania učiteľov základných škôl, stredných škôl a gymnázií a systémovej aktualizácii obsahových štandardov vo vzdelávacom procese v základných a stredných školách. Systémový model tvorby kurikula vrátane jeho periodickej inovácie, na ktorom už v ŠPÚ pracujeme, využijeme na integrálne a prirodzené začlenenie tém orientovaných na zvýšenie povedomia žiakov o európskych záležitostiach, inštitúciách a legislatíve do jednotlivých predmetov, “ uviedol po skončení rokovania riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
Pilotný vzdelávací seminár s workshopmi pre učiteľov a učiteľky predmetov zo vzdelávacích oblastí Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty by sa mal uskutočniť na jar budúceho roka. Metodické usmernenie s návrhmi na aktualizáciu vzdelávacích štandardov pre vzdelávacie oblasti Človek a spoločnosť a Človek a hodnoty má byť pripravené do začiatku školského roka 2020/2021.