Bratislava 01.11.2019 (Skolske.sk)
Odbory ako záujmová organizácia zamestnancov rokujú so zamestnávateľmi o podmienkach práce. Rokujú nielen v súkromných, ale aj verejných, alebo ak chcete štátnych úradov a firiem. O čom sa môžu dohodnúť zamestnanci a zamestnávatelia?
Pri kolektívnom vyjednávaní sa môžu dohodnúť mzdové podmienky. To znamená, že zamestnanci sa dohodnú na tom kto a koľko dostane za vykonanú prácu. Pri rokovaniach zamestnancov zastupujú odbory, alebo zamestnanecká rada. Dohody sa môžu týkať podmienok zamestnávania. Môže ísť napríklad o poskytovanie pracovných pomôcok, alebo príspevkov na obedy, či iných vlastností pracovných zmlúv.
Zamestnanci a zamestnávatelia sa nemusia vždy dohodnúť. Ich záujmy môžu byť rôzne. Zamestnanci chcú napríklad zvýšiť mzdy o 10 %. Zamestnávatelia chcú len o 5%. Spory sa môžu týkať uzavretia kolektívnej zmluvy, alebo aj plnenia záväzkov z pracovnej zmluvy. Kvôli sprostredkovaniu sporov existujú sprostredkovatelia a rozhodcovia. Ich cieľom je dosiahnuť také podmienky v kolektívnej zmluve, ktoré by vyhovovali rovnako zamestnancom aj zamestnávateľom.
Aké druhy kolektívnych zmlúv existujú na Slovensku? Existuje podniková kolektívna zmluva. Uzatvárajú ju zamestnávatelia s odbormi. V závislosti od toho, koľko odborových organizácií pôsobí vo firme. Prostredníctvom podnikovej kolektívnej zmluvy sa dá dosahovať zlepšenie sociálnych a ekonomických podmienok zamestnancov. Existujú aj kolektívne zmluvy vyššieho stupňa. Týkajú sa určitého odvetvia ekonomiky.. V ňom môže pôsobiť niekoľko organizácií zamestnávateľov, alebo aj niekoľko odborových organizácií.
Kolektívna zmluva vyššieho stupňa je výsledkom sociálneho dialógu na odvetvovej, alebo ak chcete na sektorovej úrovni, teda medzi skupinou zamestnávateľov a vyšším odborovým orgánom. Kolektívne zmluvy vyššieho stupňa uzatvárajú práve odborové zväzy, napríklad Odborový zväz KOVO, so zväzmi zamestnávateľov ako je Zväz zamestnávateľov elektrotechnického priemyslu, Zväz strojárskeho priemyslu SR a podobne, v ktorých rámcovo upravujú inštitúty týkajúce sa pracovného času, mzdového rastu, dovoleniek, tvorby sociálneho fondu, či iných pracovnoprávnych inštitútov ako je odchodné, odstupné, väčší rozsah voľna s náhradou mzdy pri prekážkach na strane zamestnanca a podobne. Najväčšou odborovu organizáciou na Slovensku je Konfederácia odborových zväzov.