Prešov 22.10.2019 (Skolske.sk)
Zaujímavé trojdňové stretnutie nadaných detí sa uskutočnilo v prekrásnom prostredí pod Slanskými vrchmi na Sigorde. Učitelia nadaných ich usporadúvajú od roku 2013. Zárukou jedinečnosti sústredenia bol bohatý program.
Úvodné stretnutie účastníkov obohatila exkurzia národnej kultúrnej pamiatky Solivar pri Prešove. Súbor unikátnych historických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky zvedavé deti zaujal. Prehliadka jednej z najvýznamnejších slovenských technických pamiatok ich očarila. Oboznámili sa tu s dejinami ťažby a výroby soli v solivare.
Obrovský úspech si zaznamenala prednáška o mestskej autobusovej doprave. Dopravný podnik mesta Prešov reprezentoval riaditeľ Peter Janus. Spoločným cestovaním v čase sa deti zúčastnili slávnostného otvorenia mestskej autobusovej dopravy v Prešove v roku 1949 a prešli sa ňou až do súčasnosti. Sedem desaťročí pozostáva z mnohých zaujímavých období a míľnikov, zavedenia trolejbusovej dopravy, či jej rozšírenia od Sídliska III až po Sekčov. Špeciálnu kapitolu tvorili Ikarusy, ktoré Prešovčania poznali takmer tridsať rokov. Nechýbali zvedavé otázky o doprave v metropole Šariša. Nemálo bolo číselných odpovedí. Napríklad tridsať miliónov cestujúcich, päť miliónov najazdených kilometrov ročne alebo tristo zamestnancov DPMP. Nasledovala prezentácia, približujúca dopravu v meste. Potešili tiež darčeky, ktorých bolo taktiež neúrekom.
Tradične skvelý program čakal na deti v podaní zábavno-vzdelávacieho predstavenia a pásma experimentov s fyzikálnou podstatou a často neočakávaným dejom. Pásmo fyzikálnych pokusov pod názvom Kúzelná fyzika patrí medzi mimoriadne obľúbené. Jednotlivé experimenty zaujali všetkých divákov. Ešte väčší ohlas mala téma Fyzikálne deje okolo nás.
Medzi oddychové aktivity patrila tvorba jesennej mozaiky. Nádherné jesenné obdobie je super, praje tvorivosti a pre deti je veľmi príťažlivé. Tvorba čarokrásneho diela prinútila fantáziu pracovať na plné obrátky, čo sa prejavilo v utešených záverečných prácach nadaných detí.
Nemenej zaujímavými sa stali rôzne drevené hračky, magnetické stavebnice, skladačky, stavby rôznych netradičných tvarov, hlavolamy, japonské stavebnice LaQ pre malých aj veľkých. Zámerom organizátorov bol rozvoj predstavivosti, tvorivosti, precvičenie jemnej motoriky deti, či rozvoj logického a technického myslenia.
Keď sa deti dajú dokopy, zvyčajne sa im podarí parádna vec. Inak tomu nebolo ani pri čitateľskom workshope pod názvom Rozprávky do tmy. Jedinečnú knižku plnú krásnych príbehov si nadaní spoločne prečítali a jednotlivé texty rozobrali. Nechýbali krásne ilustrácie, ktorých autormi sú nevidiace a slabozraké deti. Komunikáciu a reč si najmenší precvičili počas rétorických cvičení. Záujmovú angličtinu tvorili súťaže, zložené z rôznych jazykových cvičení.
Bez matematiky by logické sústredenie nebolo to pravé. Prednáškou Od nuly do nekonečna spoznávali nadané deti svet čísel. Na pretras prišli nerozbitné čísla, magický štvorec, číselné pasce, paradoxy a množstvo trikov s číslami.
Stretnutie nadaných školákov spestrilo programovanie. Blokové programovanie spočíva v prikladaní blokov s preddefinovanými príkazmi. Učenie pri počítači ponúklo zábavnou formou precvičenie a rozvoj logického a analytického myslenia. Nechýbala kreativita!
Každoročné logické sústredenie nadaných detí sa končí testovaním logického myslenia. To preverili súťažné úlohy celoslovenskej súťaže Logická olympiáda. Účastníci sústredenia sa zapojili do riešenia neľahkých úloh vo dvoch súťažných kategóriách. Víťazkou mladšej kategórie sa stala Prešovčanka Lea Robová. U starších bodoval taktiež Prešovčan Samuel Trojan. Pamiatkou na Sigord a logické sústredenie bude deťom špeciálna medaila.
Logické sústredenia prinášajú nadaným deťom možnosť stretnúť sa s rovesníkmi z iných miest. Počas uplynulých rokov sa takto stretli mimoriadne nadané deti z Humenného, Bardejova, Sabinova, či Spišskej Novej Vsi. Záujem je obrovský, čo nás teší.