Bratislava 20.10.2019 (Skolske.sk)
León Walras (1834 – 1910) sa narodil v rodine učiteľa a ekonóma. Otec ho presviedčal o význame matematiky v ekonomike, Bol matematický ekonóm, zakladateľ Lausannskej školy. Bol tvorcom teórie všeobecnej ekonomickej rovnováhy.
León Walras bol synom francúzskeho ekonóma Augusta Walrasa. Auguste bol školský úradník a nie profesionálny ekonóm, ale jeho ekonomické myslenie ovplyvnilo aj jeho syna.
V roku 1874 a 1877 vydal Walras dielo Elementy čistej ekonómie, dielo ktoré je považované za základ pre teóriu všeobecnej ekonomickej rovnováhy.
Táto teória vychádza z predpokladu vzájomnej závislosti cien. Má jednoznačne statický charakter. Dôležitou podmienkou dosiahnutia všeobecnej ekonomickej rovnováhy je rovnosť dopytu a ponuky.
Walras je najviac známy vytvorením modelu všeobecnej ekonomickej rovnováhy. Ten pozeral na ekonomický systém cez rad vzájomne súvisiacich ekonomických rovníc. León Walras vysvetlil, ako sa dá tento systém vyriešiť pre všetky ceny a pre všetky množstvá cien a tovarov.
León Walras poznal, že kedykoľvek sa jeden trh blíži k rovnováhe alebo je kedykoľvek je jeden trh ovplyvnený vonkajšími silami, tieto zmeny vyvolávajú pohyb na trhoch iných tovarov.
Pozrime sa na jeden príklad. V roku 1970 krajiny OPEC zvýšili ceny ropy, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu, skratka OPEC, teda Organisation of the Petroleum Exporting Countries bola založená v roku 1960, má sídlo vo Viedni.
Výsledkom zvýšenia cien boli väčšie toky peňazí do produktov spojených s energiami. Znížila sa výroba a prepúšťalo sa.
Walras dosiahol jeden významný poznatok. Prinútil ekonómov, aby sa sústredili na vzťahy medzi rôznymi trhmi. Dokázal ekonómom, že je potrené študovať vzájomne prepojené ekonomiky, Navrhol ako ich skúmať ako množstvo matematických rovníc. Poukázal tým na to, ako je možné dosiahnuť rovnováhu.