Zvolen 14.10.2019 (TASR)
Spoznávanie lesa za asistencie lesných pedagógov dalo v školskom roku 2011/2012 základ na vznik netradičného projektu Detskej lesníckej univerzity (DLU). Jej desiaty ročník odštartovali v pondelok v Národnom lesníckom centre (NLC) vo Zvolene.
"Každoročne projekt oslovuje 35 až 40 žiakov šiestych ročníkov z niekoľkých základných škôl, ktorí raz mesačne absolvujú prednášky na odborné lesnícke témy, doplnené aktivitami lesnej pedagogiky a exkurziami. Ukončenie projektu je formou slávnostnej promócie absolventov na pôde Lesníckej fakulty Technickej univerzity (TU) vo Zvolene," uviedla pre TASR pracovníčka NLC Veronika Jaloviarová.
V školskom roku 2019/2020 bude DLU navštevovať 44 šiestakov zo základných škôl zo Zvolena, Banskej Bystrice, Badína, Bzovíka, Detvy a Slovenskej Ľupče.
Dekáda lesníckeho vzdelávania mládeže sa naplní v júni 2020, keď sa z mladých študentov počas promócie stanú absolventi Detskej lesníckej univerzity
Pripomenula Jaloviarová.
Od prvého ročníka DLU navštevovalo 374 žiakov z 23 základných škôl zo siedmich okresov. Zapojených bolo tiež 56 učiteľov základných škôl, 12 pedagógov vysokých škôl a desať lesných pedagógov. Zrealizovalo sa 74 vysokoškolských prednášok, 54 hodín lesnej pedagogiky, deväť exkurzií.
Projekt DLU si okrem popularizácie lesníctva a vedecko-výskumnej činnosti v lesníctve kladie za cieľ i podporu environmentálneho vzdelávania na príklade lesa s dôrazom na princípy udržateľného obhospodarovania slovenských lesov.
Koordinátorom projektu je NLC – Ústav lesníckeho poradenstva a vzdelávania Zvolen, hlavným partnerom sú Vojenské lesy a majetky SR, ďalšími partnermi sú Lesy SR, Lesnícka fakulta TU Zvolen a Zvolen – mesto lesníctva.