Autor textu: Školské.sk
09.10.2019

Ďalších 99 škôl zo Slovenska získalo certifikát Zelenej školy

Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program na svete.

Foto: Facebook Zelená škola 

Bratislava 09.10.2019 (Skolske.sk)

Na Slovensku pribudlo ďalších 99 škôl, ktoré získali ocenenie Zelenej školy. V Bratislave im v stredu odovzdávali certifikáty. Celosvetový program Zelená škola sa snaží motivovať stredné, základné, ale aj materské školy k organizácii vzdelávacích environmentálnych aktivít s priamym zapojením žiakov.

      „Zelená škola je postupná zmena, do ktorej sa zapájajú nielen učitelia, ale z veľkej časti to robia práve samotní žiaci. Zmena teda naozaj ide zdola, od mladých ľudí, ktorí potom menia seba, ale aj svoje okolie a rodiny,“ vysvetlila Zuzana Gallayová, manažérka programu Zelená škola.

      Na slávnostnej ceremónii odovzdali oceneným školám certifikát a vlajky označujúce zelené školy. Organizátori podujatia poďakovali zúčastneným zástupcom škôl za energiu a silu, ktorú vkladajú do aktivít v rámci programu. „Viac ako 80 percent škôl pracuje v tomto programe viac ako štyri roky, čo je dôkazom, že ich cesta v našom programe je dlhodobá,“ zhodnotila Kristína Hudeková, riaditeľka Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica.

      Žiaci a učitelia vnímajú ako jedno z pozitív projektu, že si deti môžu samé zvoliť, akým aktivitám sa chcú venovať a čo ich baví. Prostredníctvom zážitkového učenia je pritom možné do aktivít zapojiť dokonca už deti v predškolskom veku. „Sme veľmi radi, že máme mestá, v ktorých je základná a dokonca aj materská zelená škola. Je dôležité, aby sme už odmalička postupne viedli deti k zmene návykov,“ doplnila Hudeková.

      Za veľký prínos programu považuje Hudeková vplyv zapojených škôl aj na mestá a obce, v ktorých pôsobia. „Školy sú takými centrami inšpirácie, kde sa deti odmalička učia preberať zodpovednosť za svoj každodenný život. Dôležité v zelenej škole je, že žiaci spolu s rodičmi, učiteľmi, upratovačkami a školníkmi nielen vykonávajú aktivity, ale identifikujú problémy a navrhujú ich riešenia.“

      Zelená škola je najväčší environmentálno-vzdelávací program na svete, ktorý funguje v 60 krajinách. Na Slovensku sa do programu v tomto roku zapojilo 315 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordinátorom programu na Slovensku je Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Finále Open International Championship of Europe Crown of Creativity 2020, autor: Video Jakub Králik SPŠE Hálova 16, Bratislava

Február 2020

Po
Ut
Str
Št
Pia
So
Ne
-
-
-
-
-
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
-

Prehľad udalostí:

· Jarné prázdniny Bratislavského, Nitrianskeho a Trnavského kraja od 17. do 21. februára.
Napíšte nám skolske@tasr.sk alebo volajte +421 / 2 / 59 210 131