Bratislava 05.10.2019 (Skolske.sk)
Jeden z najvýznamnejších a služobne najstarších slovenských ekonómov je Ivan Okáli (1929). Nedávno oslávil deväťdesiatku. Je synom slovenského ľavicového intelektuála Daniela Okáliho. Ten spolu s Vladimírom Clementisom a Andrejom Siráckym založili v roku 1924 časopis DAV. Názov časopisu je zložený zo začiatočných písmen ich krstných mien.
Ivan Okáli vyštudoval Ekonomickú fakultu Leningradskej štátnej univerzity. V štúdiu pokračoval na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Bratislave. Pracoval v Ekonomickom ústave Slovenskej akadémie vied (SAV). Jeho riaditeľom bol v rokoch 1983 – 1990. Predsedom vedeckej rady ústavu bol v rokoch 1998 – 1998 a 2002 – 2006. V rokoch 1987 – 1989 bol členom predsedníctva SAV.
Ivan Okáli nebol konformista, teda neprispôsoboval sa dominujúcim názorom v politickej ekonómii socializmu. Skúmal hospodársky rast v Československu a krajinách Rady vzájomnej hospodárskej pomoci (RVHP). Prišiel k záveru, že od sedemdesiatych rokov sa do týchto ekonomík muselo vložiť viac, ako z nich vyšlo. Preto sa stávali neefektívnymi.
Je spoluautorom kritickej analýzy fungovania socialistickej analýzy ekonomiky Československa. Požadovala takú zmenu hospodárskeho mechanizmu, ktorá v ňom zabezpečí vedúce postavenie horizontálnych, teda trhových vzťahov. Bola radikálnejšia ako zmeny navrhované v šesťdesiatych rokoch. So spoluautormi poukázali na to, že trhové vzťahy nie sú cudzie socialistickému spolocenskému zriadeniu.
Ivan Okáli napísal a vydal v roku 1993 prvý odhad vývoja slovenskej ekonomiky. Niekoľko rokov bol vedúcim autorského kolektívu, ktorý dodnes vydáva tento výhľad. Dodnes je mimoriadne pracovitý a skromný človek.