Bratislava 01.10.2019 (Skolske.sk)
Marxistická hospodársko-politická koncepcia tvrdí, že trh zlyháva pri riešení ekonomických a sociálnych problémov vždy a všade. Jej otcom bol ekonóm, filozof, ale aj novinár Karl Marx (1818 – 1883).
V tomto systéme sa signály trhu nahradili direktívnymi príkazmi. Nimi sa potlačila sloboda ekonomických subjektov. Centrum, ktoré rozhoduje o ekonomike je vláda alebo jedna politická strana. Tento typ hospodársko-politického systému existoval v Československu v rokoch 1948 – 1989.
Štát je v prevažnej miere vlastníkom podnikov, ale aj ich správcom. Vlastnosti centrálneho plánu viedli k tomu, že v ekonomike sa zväčšujú vstupy a minimalizujú výstupy. Podniky sa snažia zamestnať čo najviac ľudí, nešetriť materiál, ani energie. Množstvo a kvalita výrobkov bolo minimálne. Z toho vyplýva, že podniky v plánovanej ekonomike sa správali úplne opačne.
Výsledky tohto správania boli zaujímavé. Plánovaný dopyt a plánovaná ponuka sa odlišovali od skutočného. Vznikala nerovnováha. Na jednej strane to boli nepredajné tovary na sklade a na druhej strane nedostatok niektorých tovarov. Vďaka tomu bola nízka kvalita tovarov, ale aj nízka úroveň efektívnosti ekonomiky.
Potenciálny dopyt domácností bol určený plánom. Ten sa môže líšiť od skutočného dopytu domácností, ktorý závisí od ich chovania. Hlavným zdrojom deformácie trhu je izolovanie dopytu od ponuky. Trh sa nevytváral vďaka vzájomnému pôsobeniu ponuky alebo dopytu, ale na základe plánu. Ponuka a dopyt sa vyrovnávali priebežnými úpravami plánu. Pretože opatrenia tohto typu meškali dochádzalo k nedostatku.