Bratislava 29.09.2019 (Skolske.sk)
Medzi významných ekonómov patrí aj Robert Owen (1711 -1858). Bol priekopníkom britského socializmu a vedúcou postavou utopického socialistického hnutia. Slovo utópia pochádza z gréckych slov οὐ – nie a τόπος – miesto, teda "nejestvujúce miesto". Je to slovo označujúce predstavy o budúcich ideálnych stavoch spolužitia ľudí. Pojem zaviedol Thomas Moore, ktorý napísal dielo s názvom Utópia. Robert Owen bol autorom niekoľkých sociálnych reforiem.
Otec Roberta Owena bol živnostníkom. Získal len základné vzdelanie v dedinskej škole. Vedel čítať a písať a poznal aritmetiku. Rober Owen sa vzdelával sám. Od otca jeho ženy s partnermi kúpili pradiareň pri meste New Lanark. Podnik bol ďaleko od mesta. Musel robotníkom poskytovať ubytovanie a stravu. Po jeho kúpe anglický ekonóm investoval do ich bývania tak, aby každá rodina mala dve miestnosti. Postavil ulice a zabezpečil pravidelný odvoz odpadu. Robotníkom účtoval za služby nízke ceny. Zriadil spoločný fond komunity. Robotníci prispievali do fondu jednou šestinou svojej mzdy. Fond platil náklady na lekárov a lieky. Robert Owen zakázal prácu detí. Postavil im park a ihriská, aby sa mali kde hrať.
Dobrými životnými podmienkami zamestnancov dosiahol zlepšenie kvality výrobkov. V roku 1815 začal informovať o zlých pracovných podmienkach v továrňach. Výsledkom jeho úsilia bolo to, že v roku 1819 bol prijatý zákon, ktorý čiastočne obmedzil prácu detí.
Podľa neho existujú len tri spôsoby riešenia nezamestnanosti: 1) prestať používať stroje; 2) nechať ľudí hladovať; alebo 3) nachádzať prácu pre chudobných a nezamestnaných. Tvrdil, že vláda by mala namiesto poistenia v nezamestnanosti investovať získané peniaze do postavenia malých dedín pre 1200 obyvateľov. Ľudia z týchto dedín by sami pre vlastnú potrebu vyrábali tovar a nekupovali by nič z vonkajšieho prostredia.