Bratislava 27.09.2019 (Skolske.sk)
Hospodársko-politická koncepcia je súbor názorov, ktoré orientujú tých, čo robia hospodársku politiku, teda vládne inštitúcie, pri výbere cieľov a nástrojov. Existujú tri základné hospodársko-politické koncepcie: liberálna, intervencionistická, teda založená na vládnych zásahoch a marxistická.
Liberálna hospodársko-politická koncepcia je založená na presvedčení, že všetky hlavné ekonomické otázky, ktorými sú čo, ako a pre koho vyrábať sa riešia len prostredníctvom trhového mechanizmu. V tejto koncepcii sú zásahy vlády do národného hospodárstva považované za rušivé. Koncepcia skôr zdôvodňuje prečo nemá vláda do ekonomiky zasahovať.
Koncepcia vychádza z nasledovných predpokladov. Vďaka cenovému mechanizmu, teda tomu, že ceny niekedy stúpajú alebo klesajú, ale aj vďaka konkurencii dochádza k najlepšiemu uspokojeniu spotrebiteľov. Ak je napríklad nadbytok hrušiek na trhu a nedostatok jabĺk, tak jablká sú drahšie a hrušky lacnejšie.
Ak sa sledujú individuálne záujmy každého samostatného človeka, prináša to úžitok celej spoločnosti. Ak sa harmonizujú záujmy mnohých ľudí, tak existuje aj harmónia medzi osobnými a celospoločenskými záujmami.
Na základe vyššie uvedeného môžeme prísť k ďalším záverom. Základom koncepcie je koordinácia cez ceny. Pôsobenie štátu v ekonomike je minimálne. Štát sa má podľa tejto koncepcie starať o vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť. To znamená, že štát platí len armádu a políciu. Štát sa stará o ochranu vlastníckych práv. Aby nikto nikoho nepodviedol, nikto nikomu nič neukradol.
Okrem toho sa štát stará o fungovanie trhu. Zabezpečuje, aby fungoval finančný systém pozostávajúci z bánk, poisťovní, finančného trhu, burzy, fondov a iných inštitúcií. Štát sa stará o verejné systémy školstva, či zdravotníctva, parky a iné veci odborne nazývané verejné statky.