Sociálna politika sú opatrenia, ktoré robí štát, aby zlepšil životné podmienky niektorých skupín obyvateľov. Ide najmä o zlepšenie kvality života a životnej úrovne obyvateľstva. Sociálnou politikou sa v Slovenskej republike zaoberá najmä Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Za tradičné oblasti sociálnej politiky sa považujú: vzdelávanie, zdravotná starostlivosť, bývanie a sociálne poistenie, vrátane dôchodkových dávok a individuálnych sociálnych služieb. Sociálna politika sa v praktickom zmysle slova častejšie chápe ako súhrn alebo systém konkrétnych opatrení a opatrení zameraných na podporu obyvateľstva. Sú zamerané na to, aby tí čo majú málo peňazí, dostali príspevky od štátu.
Aj keď pod pojmom „sociálna politika“ sa zvyčajne rozumie sociálna politika, ktorú robí štát, ako subjekt sociálnej politiky však môžu pôsobiť nielen štáty, ale aj iné subjekty - nadnárodné organizácie ako na príklad Európska únia alebo inštitúcie Organizácie spojených národov. V tomto prípade sa hovorí o nadnárodnej sociálnej politike.
Sociálnou politikou sa môžu zaoberať aj samostatné administratívne jednotky ako sú miestna alebo regionálna samospráva. Môžu ju robiť aj jednotlivé podniky a to nielen národné, ale aj nadnárodné.
Neoddeliteľnou súčasťou sociálnej politiky je napríklad systém sociálneho zabezpečenia. Zahŕňa dva systémy: poistenie v nezamestnanosti založené na úrovni miezd a sociálne zabezpečenie na udržanie životnej úrovne poskytovanej. Najbežnejším štátnym programom na podporu príjmu nezamestnaných v rozvinutých krajinách je poistenie v nezamestnanosti.
Formy realizácie sociálnej politiky sú rôzne. Jednou z hlavných foriem je poskytovanie sociálnych služieb. Predmetom poskytovania sociálnych služieb môžu byť špeciálne sociálne skupiny zvyčajne s určitými sociálnymi problémami, v súvislosti s ktorými narába verejná správa a týkajúce sa celej populácie.