Bratislava 20.09.2019 (Skolske.sk)
Je dôležité počuť a vidieť apel mladých ľudí, ktorí v piatok v uliciach vyjadrujú podporu opatreniam na záchranu planéty. Vo videu na sociálnej sieti to uviedol premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Dodal, že Slovensko je pripravené podieľať sa na opatreniach, ktoré majú zásadné klimatické zmeny spomaliť.
Klimatickú zmenu Pellegrini považuje za vážnu tému, ktorá "sa nastoľuje čoraz naliehavejšie a žiada si od všetkých krajín na svete a ich lídrov obrovskú zodpovednosť". V tejto súvislosti premiér pripomenul opatrenia, ktoré v tomto smere prijala vláda. Spomenul prijatie Envirostratégie 2030, prihlásenie sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 alebo postupné zastavenie ťažby na hornej Nitre.
Zapojiť sa do boja proti zmene klímy však podľa Pellegriniho môže každý človek.
Skúsme pre lepšie životné prostredie urobiť niečo aj my sami, každý jeden deň. Separovaním odpadu, zálohovaním PET fliaš, využívaním alternatívnej dopravy, nepoužívaním neekologických materiálov.
Vyzval premiér, podľa ktorého spoločné úsilie prinesie lepšie výsledky pre všetkých.
V Bratislave, Košiciach, Žiline a Banskej Bystrici sa v piatok koná klimatický štrajk, ktorý organizuje iniciatíva Fridays for Future. Za protest sa postavilo viac než 70 mimovládnych organizácií, podporuje ho aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), Slovenská akadémia vied, Slovenský hydrometeorologický ústav, viacero univerzít a stredných škôl.
Prezidentku Zuzanu Čaputovú teší, že mladí ľudia preberajú iniciatívu a aj vďaka nim sa klimatická kríza stáva jednou z veľkých tém doma, ako aj na medzinárodnej úrovni. Uviedla to na sociálnej sieti. Pripomenula, že v piatok cestuje na Klimatický samit OSN do New Yorku, ale s organizátormi klimatického štrajku sa stretla minulý týždeň.
Veľmi vítam ich iniciatívu. Tlak, ktorý na riešenie klimatickej krízy svojimi aktivitami vyvíjajú, je pre Slovensko, pre Európu, aj pre celý svet nesmierne potrebný
Uviedla prezidentka v súvislosti s organizátormi. Zopakovala tiež, že súčasná generácia je prvou, ktorá vážne pociťuje dôsledky klimatickej zmeny a zároveň poslednou, ktorá s ňou ešte môže niekto urobiť.
Klimatický štrajk organizovaný iniciatívou Fridays for Future sa v piatok koná v štyroch slovenských mestách - v Bratislave, Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. Za protest sa postavilo viac než 70 mimovládnych organizácií, podporuje ho aj minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd), Slovenská akadémia vied, Slovenský hydrometeorologický ústav, viacero univerzít a stredných škôl.
Prezidentka strávi najbližší týždeň v USA, kde sa okrem iného zúčastní na klimatickom summite OSN 23. septembra a vystúpi v rámci Všeobecnej rozpravy Valného zhromaždenia OSN 24. septembra. Na samite plánuje Čaputová vyzdvihnúť cieľ Slovenska ukončiť využívanie uhlia ako zdroja na výrobu elektrickej energie do roku 2023 a projekt transformácie najväčšieho hnedouhoľného regiónu na hornej Nitre.